Domácí

Testování na covid-19 zdarma už od středy, ministerstvo přiblížilo detaily

O bezplatné testování na covid-19 je ohromný zájem, některá místa už hlásí, že mají plno. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že by se s celou akcí mohlo začít už ve středu, původně se počítalo s pátkem. Posun termínu vláda opravdu schválila. Představitelé ministerstva zdravotnictví také popsali, jak bude vše vypadat.

Detaily k dobrovolnému testování představili na pondělní odpolední tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová, člen Centrálního řídícího týmu COVID-19 Petr Šnajdárek, stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed a předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Rážová hned na úvod řekla, že vláda schválila bezplatné antigenní testy pro veřejnost nakonec už od středy místo původně oznámeného pátku 18. prosince. Akce má běžet až do poloviny ledna.

Podle Rážové je výhodou antigenních testů mimo jiné jejich rychlost. Jejich použití prý přispěje k záchytu nákazy v populaci. Přesto by lidé měli být opatrní, i když jim test vyjde negativní. "Měli by využít možnosti opakovaného testování po pěti dnech," zdůraznila hlavní hygienička.

Otestovat se mohou nechat všichni, kdo mají v Česku zdravotní pojištění, prokazovat se budou kartičkou pojištěnce. Je žádoucí mít s sebou i další doklad totožnosti, třeba občanku.

Podle Šnajdárka je aktuálně aktivních antigenních odběrových center 216, do testování jich je teď zapojených 168. Na tuto síť jsou podle něj napojení také praktičtí lékaři, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Seznam odběrových míst má na stránkách i ministerstvo zdravotnictví. Odběrová místa mají být na Štědrý den otevřená 4 hodiny, zavřeno budou mít 25. prosince a na Nový rok. Aby vše zvládla, navýší kapacity.

Šéf praktiků Šonka řekl, že lékaři se do plošného testování zapojují dobrovolně. "Jsme vytížení víc než kdy jindy, v ordinacích zůstáváme i dlouho po ordinační době," řekl Šonka. Předpokládá, že zapojených lékařů bude postupně přibývat. Zájemce o antigenní test prosí, aby své praktiky kontaktovali telefonem. 

Související obsah

V současné chvíli ještě nefunguje jednotný rezervační systém, některé nemocnice mají vlastní stránky pro rezervace, další využívají například web Reservatic. Hlavní hygienička už dříve oznámila, že má ministerstvo v plánu spustit vlastní rezervační platformu.

Rážová řekla, že i ve stupni PES 4 budou možné návštěvy v zařízeních sociální péče, ale bude potřeba mít čerstvý test na covid-19 a ochranu v podobě minimálně respirátoru třídy FFP2.

Antigenní testování se provádí výtěrem z nosohltanu, výsledky by měli zájemci znát už do 20 až 30 minut od provedení testu. V pátek 4. prosince začalo testování pedagogických pracovníků, 18. prosince pak mělo začít dobrovolné testování pro všechny. Nakonec ale startuje o dva dny dřív.

Na reportáž TV Nova o dobrovolném testování se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz