Slovensko

Exministra Ruska polili před soudem neznámou látkou, skončil v nemocnici

Pouhý den před tím, než měl odvolací soud vynést rozsudek nad Pavolem Ruskem, byl obžalovaný v kauze zmanipulovaných směnek údajně napaden. Útočník ho měl při běhání venku polít neznámou tekutinou a bývalý ministr hospodářství proto musel do nemocnice.

Úterní jednání Nejvyššího soudu Slovenské republiky, který má rozhodovat o téměř dvacetiletém uvěznění dvou obžalovaých v kauze zmanipulovaných směnek, bude poznamenáno emocemi. Jeden z obžalovaných - bývalý ministr hospodářství a vlastník televize Markíza Pavol Rusko - čelí spolu s Marianem Kočnerem obvinění z falšování směnek jedné z nejúpěšnějších televizních stanic na Slovensku.

Související obsah

Kauza začala v roce 1998, kdy Marián Kočner - respektive jeho firma Gamatex - prohlásil, že je většinovým, vlastníkem televizní stanice a chtěl ji převzít. Spor vyřešil Rusko o dva roky později tím, že koupil Kočnerovu firmu za 80 milionů slovenských korun. Navíc měl Kočnerovi údajně vystavit několik směnek v hodnotě téměř 70 milionů euro. 

Související obsah

Znalecký posudek později ukázal, že směnky byly podepsány až v roce 2013, tedy pouhé tři rok před tím, než Kočner požádal o jejich proplacení. Marián Kočner byl před dvěma lety zatčen, zatímco Pavol Rusko, který je zatím nepravomocně odsouzen k 19 rokům vězení, zůstává na svobodě. Soud monitoruje obžalovaného Ruska prostřednictvím sledovacího náramku.

Pavol Rusko byl ministrem hospodářství v letech 2003 až 2005, kdy v křesle premiéra seděl Mikuláš Dzurinda. Svou ministerskou kariéru ukončil rezignací poté, co na veřejnost vyplul skandál okolo jiných směnek. Rusko vzápětí prodal svůj vlastnický podíl v TV Markíza společnosti CME.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz