Koronavirus

Česká firma vyvinula příjemnější testování na covid. Stačí si odplivnout

Česká firma vyvinula příjemnější testování na covid. Stačí si odplivnout
Zdroj: Diana Biotechnologies

Česká firma vyvinula nový způsob testování na covid-19. Odběr vzorků je příjemnější než u klasického testu z nosu a lidé ho navíc mohou provádět sami doma. Výsledky testu jsou přitom podle firmy stejné jako u klasického PCR testu ze stěru nosohltanu. Ministerstvo zdravotnictví variantu podporuje.

Firma Diana Biotechnologies vyvinula PCR testy na covid-19, ke kterým není nutný odběr vzorku z nosu. K testování si stačí odplivnout.


Ve spolupráci s Nemocnicí Na Bulovce provedla firma studii na 500 pacientech. U každého z nich byl odebrán jak vzorek slin, tak i vzorek ze stěru z nosohltanu. Následně byly porovnány. Pozitivních případů bylo ze stěrů odhaleno 105, zatímco ze slin 109, což podle firmy ukazuje, že PCR testy ze slin mají srovnatelnou citlivost s testy z nosohltanu.


"Odběr je velmi jednoduchý, člověk si odkašle a odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky, která pak putuje rovnou do laboratoře. Příjemnější odběr vyřeší častý odpor vůči testování, který lidé mají kvůli nutnosti nepříjemného stěru," uvedla Marijana Šutová z firmy Diana Biotechnologies.

Firma nyní čeká na certifikaci a poté se může tento způsob testování rozšířit do laboratoří. "Začátkem příštího roku počítáme s výrobní kapacitou až 2 miliony testů měsíčně. O testy je obrovský zájem ze strany firem i veřejných institucí, pro které jednoduchý test samoodběrem představuje efektivní způsob, jak zabránit šíření viru v kolektivu," uvedl provozní ředitel Martin Dienstbier.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví se novým variantám testů nebrání. Je nutné ale počkat na dokončení certifikace. "Pokud testy ze slin od firmy Diana Biotechnologies již dokončily proces certifikace a vykazují senzitivitu podobnou vyšetření z výtěru z nosohltanu, lze je používat. Při jejich použití je nicméně nutné exaktně dodržet certifikovaný postup odběru materiálu," uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Firma Diana Biotechnologies na sebe upozornila již na jaře. Tehdy ji navštívil premiér Andrej Babiš s tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a vládním zmocněncem pro vědu a výzkum Romanem Prymulou. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz

Ve středu v České republice odstartuje plošné testování antigenními testy. Provází ho ale potíže. Podívejte se v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz