koronavirus

Češi vyvinuli revoluční test na Covid-19. Babiš s Vojtěchem šli na exkurzi

Firma vyvinula testovací přístroj na koronavirus, navštívil ji Babiš
Zdroj: Facebook / DIANA Biotechnologies
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
14.7. 2020 12:49
Téma:

Čeští vědci vyvinuli přístroj, který zvládne na koronavirus otestovat až 1000 vzorků denně. Do Vestce u Prahy se něj byli podívat premiér Andrej Babiš (ANO), jeho zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pokud se osvědčí, stát ho podle Babiše nakoupil do krajů, aby zvýšil vlastní testovací kapacity.

Předseda vlády Andrej Babiš vidí v přístroji českých vědců příležitost, jak zemi připravit na případnou druhu vlnu pandemie. "Vir ve světě neutichá. Na druhou vlnu musíme být připraveni. Včetně testování," uvedl.

 

Babiš firmu Diana Biotechnologies, která za revolučním testováním stojí, ve Vestci u Prahy v úterý navštívil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtechěm i vládním zmocněncem pro vědu a výzkum Romanem Prymulou. 

 

"Nadchli nás a shodli jsme se, že by si stát měl pořídit jejich skvělý přístroj," konstatoval premiér. "Vyvinuli řešení pro testování na přítomnost Covid-19. Se spoustou výhod. Vyšší citlivost. Nižší náklady. Automatizace umožní denně až 1000 vzorků. Stát potřebuje vlastní testovací kapacity. Proto jsme se shodli, že ten přístroj vyzkoušíme a pak ho můžeme nakoupit do krajů," dodal.

 

 

Nadšený z nové technologie byl i Vojtěch. "V Diana Biotechnologies vyvinuli ultracitlivou automatickou diagnostiku na Covid-19, která má nižší náklady, je citlivější na vir a na rozdíl od jiných technologií je nezávislá na chemikáliích. Teď tuto technologii otestujeme ve Zdravotním ústavu v Ostravě," píše ministr zdravotnictví na twitteru.

 

Podle Babiše pracují ve firmě elitní vědci, kterým by měl stát pomáhat. Kromě koronaviru se zabývají i chřipkou, pracují na nových léčivech. Na návštěvu se prý v dohledné době chystá i superministr Karel Havlíček (za ANO), který řídí resorty průmyslu a obchodu i dopravy.

 

GALERIE: Testovací stroj na koronavirus

1
/
5
Zdroj: Facebook / DIANA Biotechnologies
Babiš, Vojtěch a Prymula se byli podívat na nový způsob testování - 4

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz