Zahraničí

Bič na covid. Úsporná světýlka virus zničí za pár vteřin, zjistili vědci!

Bič na covid. Úsporná světýlka virus zničí za pár vteřin, zjistili vědci!
Zdroj: Getty Images

Izraelští vědci objevili způsob, jak rychle, levně a efektivně zlikvidovat koronavirus. Podle nich jsou receptem například na vyčištění vzduchu od škodlivých patogenů úsporná LED světla vyzařující v ultrafialovém spektru. Virus prý zlikvidují za méně než minutu.

Ultrafialová LED světla či žárovky tak mohou být podle vědců namontovány například do klimatizací nebo jiné vzduchotechniky a rychle tak sterilizovat celé místnosti. Za pouhých 30 vteřin prý totiž dokáží zlikvidovat 99,9 procent částic koronaviru.

Jak připomíná britský Daily Mail, LED světla vyžadují velmi malé množství energie, rozzáří se okamžitě a jsou nyní běžná, protože na řadě míst nahradila klasické žárovky, které svítí díky žhavému kovovému vláknu.

"Celý svět aktuálně hledá způsob, jak kvůli koronaviru efektivně dezinfikovat. Ale když chcete vyčistit rozprašováním chemikálií třeba autobus nebo sportovní halu, potřebujete na to lidi. A aby to bylo efektivní, musíte použité látce dát čas, aby mohla na površích zaúčinkovat, " popsal profesor Hadas Mamane z univerzity v Tel Avivu.

Související obsah

Oproti tomu dezinfekční systémy založené na LED žárovkách podle něj třeba v klimatizaci dokáží vyčistit vzduch ještě před tím, než se dostane do místnosti. "Náš výzkum má komerční i společenské dopady a dává možnost tato LED světla využít ve všech oblastech našich životů. A to rychle a bezpečně," má jasno Mamane.

Vědci zjistili, že zákeřný virus ničí i běžně dostupné UV žárovky s vlnovou délkou 285 nanometrů, píše Daily Mail. Vědci věří, že světlo dokáže vyčistit kromě vzduchu také vodu a myslí si, že světla bude možné přidat do už existujících systémů a spotřebičů, například do vysavačů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz