Domácí

V Česku bude pět vakcín proti covidu, vybrat si konkrétní ale nebude možné!

Česko bude mít k dispozici pro plošné očkování obyvatel pět druhů vakcín proti koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví doposud objednalo dávky pro zhruba sedm milionů obyvatel. Očkování sice bude dobrovolné, ale lidé si podle ministra zdravotnictví zatím nebudou moci vybrat, jakým druhem vakcíny budou očkováni.

Česko ve světě objednalo celkem 12 milionů dávek vakcín od pěti různých výrobců. Už na konci prosince do Česka dorazí první várka deseti tisíc dávek - tedy pro pět tisíc lidí - od firmy Pfizer. Vakcínou musí být lidé naočkováni celkem dvakrát a to v rozmezí 21 dnů.

Začátkem příštího roku budou k dispozici i vakcíny od dalších firem. I u těch se musí lidé nechat očkovat dvakrát - tedy kromě vakcíny od společnosti Johnson&Johnson.

"Vakcíny jsou různým způsobem konstruované a prostě ti výrobci vakcíny, která se dává v jedné dávce, se rozhodli pro vyšší dávku toho antigenu," vysvětlil virolog HIV centra infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

Související obsah

"Po aplikaci lze očekávat, že nejpozději čtrnáct dnů po té dávce se již začnou tvořit protilátky," uvedl předseda České epidemiologické společnosti Roman Chlíbek.

Podle zákona si lidé mohou vybrat, k jakému lékaři půjdou, měli by mít tedy šanci si vybrat vakcínu, kterou se nechají naočkovat. Jenže podle ministra Blatného to tak alespoň v začátcích z logistických důvodů nebude.

"Ne všechny vakcíny budou k dispozici ve všech očkovacích centrech, nebude možno si vybrat ve všech těch zařízeních, ve všech očkovacích centrech, protože technicky to není možné. V žádném případě není dotčeno právo jednotlivce být informován o vakcíně, případně ji odmítnout," reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Jsou lidé, pro které není úplně každé očkování vhodné," sdělil Machala. "Vždycky tu vakcínu člověku musí dávat lékař, který zná i jeho zdravotní stav, aby mu ji případně doporučil, anebo nedoporučil," doplnil virolog Ústavu molekulární fyziky AV ČR Jan Pačes.

Podle odborníků je i přes rychlý vývoj vakcína proti nemoci covid-19 bezpečná. "Pravidla pro hodnocení a registraci očkovacích látek jsou jedna z nejpřísnějších v porovnání s ostatními léky," vysvětlil Chlíbek.

Související obsah

Evropská komise ve čtvrtek úspěšně uzavřela jednaní o nákupu vakcíny od společnosti Novavax. Ta se částečně bude vyrábět i v Česku.

Odborníci vedou také debaty o tom, zda se před očkováním nechat testovat, nebo ne. Podle české vakcinologické společnosti to není nutné - podání vakcíny nakaženému bez příznaků prý neuškodí.

Očkování v zemích EU začne 27. prosince. Podívejte se na reportáž:

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz