Domácí

Očkování proti covidu-19 budou mít Češi zadarmo! Prezident to podepsal

Očkování proti covidu-19 budou mít Češi zadarmo! Prezident to podepsal
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal pět nových zákonů. Mezi nimi byl i ten, podle kterého bude očkování proti koronaviru dobrovolné a hradit jej budou zdravotní pojišťovny. Mimo jiné svým podpisem stvrdil také zákon o náhradním výživném. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Očkování proti koronaviru bude dobrovolné a pro všechny pojištěné Čechy ho bude hradit jejich zdravotní pojišťovna. Očkovací látky koupí stát na základě objednávky Evropské unie. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by první vakcíny měly být schváleny Evropskou lékovou agenturou 21. prosince. Očkovat se podle Blatného začne ještě v letošním roce.


"První vakcínu, zhruba deset tisíc dávek, budeme cílit na zdravotníky,“ řekl Blatný. Lidé se budou moci nechat v Česku naočkovat v 200 očkovacích centrech zdravotnických zařízení.

Související obsah


Přestože naše země bude mít výhledově k dispozici pět druhů vakcín proti covidu-19, očkovaní si podle ministerstva zdravotnictví zatím nebudou moci vybrat, který typ chtějí. "Ne všechny látky budou k dispozici ve všech očkovacích centrech, nebude možné si vybrat ve všech těch zařízeních, ve všech očkovacích centrech, protože to není technicky možné,“ doplnil Blatný.


Prezident podepsal také zákon o náhradním výživném. Stát tak bude na nezaopatřené děti vyplácet maximálně 3000 korun měsíčně, a to nejvýše po dobu dvou let. Po neplatičích alimentů budou poté vymáhat peníze úřady. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se novinka týká zhruba 24 tisíc dětí.

Související obsah


"Pomůžeme dětem, na které se jeden z rodičů vykašlal a pečující rodič se nemůže domoci práva,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Platnosti nabyl po podepsání také zákon, na jehož základě se platy ústavních činitelů nebudou příští rok zvyšovat. Od roku 2022 se jejich výše bude odvozovat od platu průměrného. Podle novely bude měsíční plat poslance a senátora v roce 2021 odpovídat letošní částce, která činí 90 800 korun hrubého.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz