Domácí

Cestovatelský semafor se mění! Podívejte se, co platí při návratu z ciziny

Cestovatelský semafor se mění! Podívejte se, co platí při návratu z ciziny
Zdroj: Getty Images

Podmínky pro návrat z některých zemí se opět změní, ministerstvo zdravotnictví přeřadilo Dánsko do seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy a Španělsko naopak mezi státy s nízkým rizikem. Velká změna od pátku nastala také při cestování na Slovensko, Čechům nově stačí pro překročení hranic antigenní test.

Situace v Evropě se neustále mění, ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí aktualizovalo seznam zemí s nízkým a vysokým rizikem nákazy koronavirem.

Dánsko se nově přesune na seznam zemí s vysokým stupněm rizika, které jsou označeny červenou barvou. Lidé, kteří v červeně označených zemích strávili v posledních dnech více než 12 hodin, jsou povinni před návratem do Česka vyplnit příjezdový formulář, do pěti dnů se musí dotyční podrobit PCR testu a výsledek předložit krajské hygienické stanici.

Po návratu je možné předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, který ale nesmí být starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na děti mladší 5 let.

Další změna se týká Španělska - to se od pondělí přesune do oranžové kategorie. V té jsou nyní Francie, Řecko, Finsko, Irsko, Island, Norsko, Malta, Azory a Madeira.

Související obsah

Po návratu z těchto zemí musí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.

V zelené kategorii je pouze Vatikán.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz