Domácí

S očkováním by se mělo začít brzy. Ministr prozradil, kdy dorazí vakcína

Sobota 26. nebo neděle 27. prosince, to jsou dny naděje. Respektive v jeden z těchto dnů by měly do Česka dorazit vakcíny proti covidu-19. Jako první budou očkováni zdravotníci, kteří se starají o pacienty s těžkým průběhem nemoci. Ministr zdravotnictví to v pátek řekl v Ústřední vojenské nemocnici, kde s premiérem kontroloval její připravenost na start očkování.

Střešovická nemocnice před desátou ráno. V tu chvíli dorazil premiér, o několik minut později i ministr zdravotnictví. Po téměř dvouhodinovém jednání s ředitelem nemocnice se delegace vydala na prohlídku očkovacího centra a mrazáků pro skladování vakcíny. Premiér se ale odpojil a spěchal do Sněmovny.

Na tiskový brífink přišel s ředitelem nemocnice jen ministr Blatný. A oznamil, kdy se Česká republika dočká vakcíny. "Domníváme se dle současných informací, že 26. nebo 27. prosince," informoval.

První várka zamíří do Prahy a do Brna. V závěsu mají ale následovat další. Do konce roku se první vakcíny dostanou do všech krajů České republiky.

Právě Ústřední vojenská nemocnice v Praze - Střešovicích bude jedním z páteřních vakcinačních center. Očkovat se má na infekční klinice, ve dvou ambulancích na Vítězném náměstí a u vojenských stanů v zadní části areálu nemocnice.

Související obsah

"Naše nemocnice začne vakcinovat 27. prosince, kapacitu máme dostatečnou," ujistil ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.

V první fázi je střešovická nemocnice schopna naočkovat až 300 lidí denně. Jakmile dorazí další vakcína, měla by se kapacita zvýšit o další dvě stovky.

Nejprve se dostane na zdravotníky, následovat mají senioři. Nemocnice dokonce chystá internetovou kampaň. "Budeme vyzývat ty skupiny občanů, kterých se bude vakcinace týkat, aby se začaly už objednávat," doplnil Zavoral.

Od pěti různých výrobců Česko zatím objednalo vakcíny pro téměř 7 milionů lidí. Očkování bude dobrovolné, podle ministra zdravotnictví si ale lidé zatím nebudou moci vybrat, kterou vakcínu dostanou.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz