Domácí

Tohle tu nebylo stovky let! Jupiter a Saturn splynou v jedinou "hvězdu"

Tohle tu nebylo stovky let! Jupiter a Saturn splynou v jedinou "hvězdu"
Zdroj: Getty Images

Každý den se planetární obři Saturn a Jupiter dostávají na noční obloze blíže k sobě. Pozorování navíc neruší svit Měsíce, který byl nedávno v novu. Nejblíže k sobě budou planety v pondělí 21. prosince, kdy na pohled splynou a budou vypadat jako jedna "hvězda". Něco podobného se naposledy událo před několika sty lety a znovu tento fenomén nastane až za 60 let.

Letošní přiblížení planet Jupiter, která je z plynných obrů na noční obloze ta jasnější, a Saturn je jednou z nejočekávanějších událostí poslední doby. Konjunkce obou planet sice nastává zhruba po 20 letech, to se ale k sobě planety nedostávají tak blízko.

Největší planety naší soustavy se k sobě totiž dostanou na noční obloze v pondělí 21. prosince na vzdálenost pouhých 6 uhlových minut, tedy jednu pětinu průměru měsíčního disku.

"Planeta Jupiter oběhne Slunce jednou za 11,86 pozemského roku, Saturn se pohybuje ve větší vzdálenosti, takže jeho "rok" trvá 29,65 let. Zhruba jednou za dvě desetiletí se proto na pozemské obloze sejdou blízko sebe. A někdy dokonce výjimečně blízko sebe! Samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dále," vysvětlují astronomové Hvězdárny a planetária Brno.

Nejblíže planety z našeho pohledu budou 21. prosince, na pozorování konjunkce mají pozorovatelé ale jen zlomek noci. Půl hodiny po západu Slunce jsou planety nízko nad jihozápadním obzorem, už v 18:30 ale zapadají.

Související obsah

Ve slabších přístrojích budou v případě dobrého počasí vidět obě planety a také například měsíce Jupiteru. Silnější přístroje navíc odhalí prstenec Saturnu a jeho měsíc Titan.

Spekuluje se o tom, že podobné setkání Jupiteru a Saturnu, které nastalo v roce 7 před naším letopočtem, bylo tehdejšími astrology považováno za zjevení o příchodu spasitele. Další velmi blízké setkání těchto planet nastane v březnu 2080.

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz