Zahraničí

Biden bude za měsíc prezidentem. Trump jeho jmenování asi vynechá

Do inaugurace nového prezidenta Spojených států Joea Bidena zbývá přesně měsíc. Dosluhující prezident Donald Trump stále ještě neuznal výsledek voleb a dokonce to vypadá, že slavnostní uvedení nové hlavy státu do úřadu vynechá.

20. leden je pro Američany velkým dnem. Právě na toto datum už přes 80 let jednou za čtyři roky připadá inaugurace prezidenta. Stovky tisíc lidí se sjíždějí do Washingtonu, aby u složení přísahy nové hlavy státu nechyběly.

Tentokrát bude sláva znatelně menší. Předpokládá se, že přítomni budou jen ti nejdůležitější a Joe Biden sám vyzval obyvatele, aby událost sledovali raději v televizi.

Obvykle bývá na inauguraci i předchůdce nově zvoleného prezidenta. Donald Trump svou účast ale nepotvrdil. Podle Bidena jde o gesto, kterým by měl Trump podpořit demokracii Spojených států.

Dosluhující prezident ale Joea Bidena vítězem stále neuznal. "Lež roku je, že Joe Biden vyhrál," vzkázal pouze na twitteru Trump. Jeho snahy výsledek voleb zvrátit se nelíbí samotné sociální síti. Ta už dlouho hrozí, že po Trumpově odchodu z úřadu prezidenta jeho účet zruší. Prozatím pod jeho příspěvky přidávají zástupci Twitteru varování, že se v nich objevují nepravdivé informace.

Související obsah

Joe Biden zároveň pokračuje v obsazování postů ve své budoucí vládě. V sobotu představil svůj tým pro životní prostředí.

"Lidi, jsme v krizi. Stejně jako potřebujeme být jednotným národem v reakci na covid-19, potřebujeme jednotnou národní reakci na změnu klimatu," má jasno Biden. Chce se hlavně odvrátit od politiky Donalda Trumpa, který například stále zvyšoval produkci ropy a zemního plynu.

pez, Anežka Pichrtová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz