Koronavirus

Mutace koronaviru zasáhla Británii. Češi nemůžou na svátky domů

Už více než 40 zemí zastavilo dopravu z Velké Británie. Důvodem je obava ze šíření zmutovaného koronaviru. Proměněný kmen viru se šíří na jihovýchodě Anglie a je o 70 procent nakažlivější. Mnoho lidí nemůže domů na Vánoce, na francouzsko-britských hranicích uvízly tisíce kamionů a Britové v obavě z omezeného zásobování berou obchody útokem.

Zrušené lety, uzavřené přístavy i eurotunel spojující Francii a Velkou Británii. Zbytek světa odřízl britské ostrovy kvůli obavě ze šíření nového kmene koronaviru. Lidem to komplikuje cestu za rodinou.


"Snažím se dostat domů za rodinou. Studuji v Manchesteru a právě jsem měla odjet vlakem, ten ale zrušili. Nechci být na Vánoce sama," uvedla studentka, která se nemůže dostat za rodinou.


Francie hranice uzavřela o půlnoci, čímž zase zaskočila tisíce řidičů kamionů, kteří uvízli na obou stranách kanálu. Pod průlivem La Manche denně projede na deset tisíc kamionů, nyní mají nejméně dva dny stopku, stejně jako železniční doprava.


Zmutovaný kmen koronaviru se už objevil v Austrálii, Nizozemsku, Dánsku i Itálii. Přísná omezení kvůli jeho šíření z Británie zavádí celá řada zemí, včetně České republiky. Letecké spojení bylo přerušeno v poledne. České úřady ale věří, že jen na 48 hodin.

Související obsah


"Tato situace dopadla na tisíce našich spoluobčanů, kteří by rádi odcestovali na svátky. Věřím, že se situace brzy vyjasní a my nebudeme muset přistoupit k nějakým větším repatricím, jako tomu bylo na jaře," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).


Češi, kteří se vrátit z Británie zvládli, musí do karantény. "Už od včera jsme zavedli povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které se vracejí z Velké Británie. Budou muset na deset dnů do domácí karantény," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 


Británii ochromil nejen dopravní chaos, ale také obavy z přerušení dodávek potravin. Britové vzali proto obchody útokem, na mnoha místech zejí regály prázdnotou.


"Lidé samozřejmě zase naplnili obchody. Místo toho, aby zůstali doma, tak šli na poslední chvíli nakupovat dárky. Vykoupili všechno, jablka , toaletní papír, jak kdyby to mělo být zase zavřené, ale obchody jsou normálně otevřené," popsala situaci v Británii studentka Mirka.

Související obsah


Úřady varují, že dojít mohou zejména čerstvé potraviny. Britská vláda sice občany uklidňuje, aby nepanikařili a horečně nenakupovali, obchodní řetězce ale připouštějí, že některé produkty dojdou už za pár dní. Vláda zaručuje, že chybět nebudou léky a blokáda neohrozí ani očkovací program.
 

Kvůli vysoce nakažlivé mutaci koronaviru zrušila přílety z Británie i Česká republika. Pro řadu Čechů to znamená nepříjemnou komplikaci, protože se nebudou moci vrátit na svátky domů.
Někteří se stihli v pondělí dopoledne vrátit posledním letadlem, jiní uvízli v Británii.

Na příběhy Čechů, kteří se stihli na poslední chvíli vrátit se podívejte v reportáži televize Nova:

mb, Foto: Vendula Fantová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz