Koronavirus

Děti se do škol možná nevrátí. Sporty by ale mohly mít výjimku

Děti si už naplno užívají prodloužené vánoční prázdniny. Do škol by se měly vrátit 4. ledna, jenže kvůli zhoršující se epidemické situaci není termín jejich návratu vůbec jistý. Pokud by Česká republika byla v pátém stupni systému PES, znamenalo by to opět distanční výuku.

Věštění z křišťálové koule. K tomu ředitelé škol přirovnávají pravděpodobnost návratu dětí do lavic po vánočních prázdninách. Jestli to bude už 4. ledna si ale řada z nich nemyslí a obává se, že žáci i po Novém roce zůstanou doma.


"Mám velké obavy, že se ta situace zhorší a že se děti do školy nevrátí," řekl prezident asociace ředitelů základních škol Michal Černý. "Když jsme už tak dlouho v pátém stupni, tak si myslím, že budeme mít distanční výuku," tvrdí předsedkyně asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Související obsah


Jak to bude s návratem neví ani samo ministerstvo školství. Vše se prý bude odvíjet od aktuální situace. "V jakém režimu nastoupí žáci a studenti 4. ledna bude záležet na vývoji situaci a na zodpovědném chování nás všech," řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.


Podle odborníků vánoční prázdniny výrazně nepomohou zbrzdit epidemii. "Během svátků vzniknou rizikovější věci, když se lidé budou navštěvovat. Takže bych od toho velké zlepšení neočekával a myslel bych si, že po novém roce na tom budeme ještě hůř než teď," varuje imunolog Václav Hořejší.

Související obsah


Čtvrtý i pátý stupeň systému PES pro školy zavádí distanční výuku na všech středních školách. Prezenční výuka je na základních školách v obou stupních zachována pouze u prvních a druhých ročníků.

Vláda ale zvažuje zavést výjimku pro některé sporty. Na podrobnosti se podívejte v reportáži televize Nova:

mb
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz