Domácí

Zeman promluvil o pandemii. Vládu pochválil, opozice podle něj selhala

Prezident Miloš Zeman přednesl své tradiční vánoční poselství k občanům Česka. Hovořil zejména o pandemii a očkování. Neopomněl vyzdvihnout zásluhy vlády, opozice naopak dle jeho slov selhala.

Prezident Zeman ve vánočním projevu upozornil zejména na dramatický průběh pandemie a na to, že některým jejím dopadům bylo možné předejít. "Světlem na konci tunelu" je dle jeho slov očkování. "Nechte se očkovat," vyzval občany.

Kromě pracovníků v první linii poděkoval za dobře odvedenou práci také vládě. Opozici naopak zkritizoval, mimo jiné i za to, že jedna ze stran odmítla do krizového štábu poslat svého zástupce. "Mohu říci, že opozice selhala," prohlásil prezident. Vláda si podle něj zaslouží podporu. "Nestřílejte na provazochodce, má svých starostí dost. Arnoštku, spadneš," pronesl jeden ze svých bonmotů.

Související obsah

Většina problémů souvisejících s krizí se dle Zemana týká sektoru služeb. "Vážím si toho, že jsme našli odvahu se zadlužit a tyto dluhy vložili do pomoci firmám, které by jinak mohly zkrachovat," řekl. Rád by prý, kdyby se půjčky později přetavily do formy úvěrů se státní zárukou, jako je program Covid III.

 

Prezident hodlá vypsat termín voleb do Poslanecké sněmovny na začátek října, aby kandidující subjekty měly dost času na volební kampaň.

Slova chvály i kritiky. Na vánoční poselství reagovali vládní i opoziční politici:

Závěrem projevu poděkoval dobrovolníkům za jejich nasazení. V Česku by podle něj měl platit zákon o dobrovolnictví, "aby se mohlo dobrovolníkům efektivně pomáhat". Odsoudil naopak konspirační teorie ohledně očkování. "Věřte svému rozumu," apeloval na občany. Věří, že pandemie "odvane" právě díky očkování.

Související obsah

Předchůdci prezidenta Zemana tradičně z televizních obrazovek promlouvali při příležitosti novoročního projevu. Miloš Zeman ale zavedl jinou tradici a již od svého zvolení roku 2013 občanům předává vánoční poselství. V roce 2020 se jedná o již osmý vánoční projev české hlavy státu.

   

Loni ve svém poselství poukázal zejména na pomalost soudních a stavebních řízení i výstavby dopravní infrastruktury. Zároveň vládu pochválil za dlouhodobý investiční plán. Připomněl také problematiku klimatických změn a důležitost "zeleného" hospodaření.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz