Koronavirus

Nová mutace covidu-19 se dál šíří z Británie. První případ ohlásila Francie

Nová mutace covidu-19 se dál šíří z Británie. První případ ohlásila Francie
Zdroj: ENEX

Francouzské úřady potvrdily první případ nákazy zmutovaným typem koronaviru z jižní Anglie. Ten se považuje za vysoce nakažlivou variantu tohoto viru. V pátek o situaci informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví.

"Mutace se prokázala ve městě Tours v centrální části země u francouzského občana, který bydlí ve Velké Británii. Ten do rodné vlasti přicestoval z Londýna 19. prosince,“ píše BBC.


Podle informací ministerstva dotyčný člověk nemá žádné příznaky covidu-19 a nyní je v domácí izolaci. Úřady však nakaženého blíže nespecifikovaly a nyní provádí trasování jeho kontaktů.


"Jde o první hlášený případ nákazy 'variantou VOC 202012/01' viru způsobujícího koronavirus ve Francii,“ uvedl resort. Ministerstvo zároveň doplnilo, že se nyní provádí rozbory dalších pozitivních vzorků, které naznačují, že by se mohlo jednat o stejnou variantu covidu-19.

Související obsah


Případy nové mutace koronaviru se už objevily například v Jihoafrické republice, v Japonsku nebo také v sousedním Německu. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.


V polovině prosince vědci odhalili novou variantu covidu-19, která se šířila v některých částech Anglie. Podle britského premiéra Borise Johnsona je nová mutace infekčnější o přibližně 70 %. Podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by způsobovala těžší průběh onemocnění.

Francie obdržela v sobotu ráno první vakcíny společností Pfizer a BioNTech. Společně s dalšími zeměmi Evropské unie plánuje zahájit očkování v neděli. Jako první vakcinaci podstoupí staří lidé v pečovatelských domovech a zdravotníci.

V Anglii se rychle šíří nová mutace koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz