Domácí

Babiš exkluzivně v TV Nova: Z jedné ampule chceme očkovat více lidí

Očkování proti covidu-19 v Česku odstartovalo, další dávky vakcín ale do Česka dorazí až na Silvestra. Premiér Andrej Babiš (ANO) v Televizních novinách exkluzivně prozradil, že chce, aby se z jedné ampule s vakcínou očkovalo do budoucna šest lidí místo současných pěti.

"Před chvílí jsem mluvil s předsedkyní Evropské komise. Ukázalo se, že z jedné ampule vakcíny je možné vytáhnout šest dávek místo pěti, takže by dávek mohlo být víc. Chci, aby se to urychleně řešilo," řekl v Televizních novinách premiér. Na "dávku navíc" ho prý upozornili zdravotníci a stejné informace přicházejí i z Německa.

Poukázal na to, že například Izrael či USA už takto postupují, zatímco u nás šestá dávka přichází vniveč. "Pokud by to Evropská léková agentura schválila, tak by Evropa místo 300 milionů dávek mohla dostat 360 milionů dávek. V situaci, kdy není dostatek vakcíny, by toto bylo skvělé," popsal předseda vlády. Šestá dávka se podle něj teď háže do koše a "to je špatně."

Dodávky vakcín pro Česko ale nabírají menší zpoždění. Původně měla další várka očkovací látky dorazit už během dneška, nakonec ale bude k dispozici nejspíš až na Silvestra. Společnost Pfizer, která látku vyrábí, to zdůvodňuje logistickými problémy. Přesto premiér řekl, že část dávek, které jsou nyní k dispozici, putuje do ostravské fakultní nemocnice, aby tam v úterý ráno mohlo začít očkování.

Související obsah

Ve čtvrtek by mělo podle ministerstva zdravotnictví do ČR doputovat 19 tisíc dávek vakcíny. Část z nich se má následně rozvézt do krajských nemocnic, aby i ty mohly zahájit očkování.

První tisíce vakcín proti zákeřné nákaze dorazily do Česka o víkendu. Jako první se nechal před kamerami naočkovat premiér Andrej Babiš (ANO), krátce po něm si látku nechal aplikovat i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Celkem se v neděli nechalo naočkovat přes 1200 lidí.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz