Domácí

Petardy, nebo klid zvířat? Psi umírali, ulici zasypali mrtví ptáci. ANKETA

Některá města sice odpalování petard či ohňostrojů kvůli epidemii covidu-19 i během silvestrovské noci, pro kterou běžně platí výjimka, úplně zakázala, na většině míst ale mohly dělobuchy létat vzduchem bez omezení. Nejvíc tím trpěli čtyřnozí společníci. Ochránci zvířat hlásí desítky zraněných psů, někteří dokonce novoroční oslavy nepřežili.

Odpalování petard a ohňostrojů je po většinu roku v Česku zakázané, Silvestr spolu s Novým rokem mají výjimku. A i když ji některá města letos kvůli koronaviru zrušila, stále převažovala místa, kterými se hluk začal rozléhat ještě před půlnocí.

Rámusem z pyrotechniky, kterou lidé vítají nový rok, ale trpí zvířata. Nejčastěji se v souvislosti s tím mluví o psech, které mají doma statisíce Čechů. Podle československého sdružení na ochranu práv zvířat se během čtvrtka a pátku setkaly s následky odpalování rachejtlí stovky němých tváří. 

"Máme dalších přes 100 případů ztracených, nalezených, splašeně pobíhajících a bohužel i zvyšující se počet mrtvých. Od rána jsme už postřehli víc než 250 příspěvků. Někteří se mezitím snad našli, mnozí se však domů nevrátí už nikdy," uvedli ochránci na facebookové stránce Československý kastrační program.

"Značná část zvířat měla být zabezpečená lépe, avšak mnoho zvířat se ztratilo už během čtvrtečního dne a nadále se ztráceli i během pátku při venčení, protože bouchání nepřestalo. Mnoho nemocných nebo plachých zvířat uhynulo na následky šoku, selhání srdce a podobně. Zdaleka se to netýká jen psů," popsali útrapy, které mnohá zvířata stála život.

Související obsah

S žádostí o pomoc se na redakci TN.cz obrátila paní Lucie z Pelhřimovska, které se ztratila fenka Anička trpící silnou cukrovkou. 

Zdroj: Instagram

"Musí se jí píchat dvakrát denně inzulín. Bohužel na Silvestra večer se ztratila a od té doby ji nemůžeme najít. Jedná se o výmarského ohaře, šedostříbrná barva, slepá na jedno oko (právě od té cukrovky). Moc všechny prosím o pomoc při jejím hledání. Pokud by ji někdo viděl, ať se prosím ozve na telefonní číslo 728 242 539," žádá o součinnost.

VIAC AKO 250 ZA JEDEN DE Mme ALCH vye 100 prpadov stratench, njdench,...

Zveejnil(a) eskoslovensk kastran program dne Ptek 1. ledna 2021

Následky novoročních oslav jsou podobné napříč celou Evropou. Třeba v ulicích Říma se po silvestrovské noci povalovaly stovky mrtvých ptáků, kteří zřejmě uhynuli kvůli stresu z hluku ohňostrojů a jiných petard. Přestože Italové měli přísný zákaz pyrotechniku používat, podle portálu polsatnews.pl nebe nad metropolí rozzářil rekordní počet ohňostrojů a světlic.

STRAGE DI UCCELLI A ROMA A CAUSA DEI FUOCHI DARTIFICIO. OIPA: SE NE VIETI LA VENDITA. QUESTIONE DI SALUTE, ORDINE...

Zveejnil(a) OIPA dne Ptek 1. ledna 2021

Italští ochránci zvířat ale tvrdí, že zákazy používání pyrotechniky jsou úplně zbytečné, protože na jejich dodržování policisté prý vůbec nedohlížejí. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz