Domácí

Nové zákony naštvaly soudní znalce. Některé body není možné neporušit

S počátkem roku nabyly účinnosti nové zákony vztahující se na práci znalců a soudních tlumočníků. Ti ale upozorňují na to, že ministerstvo spravedlnosti zaspalo a několik povinností, které z předpisů plynou, není možné dodržet. Za porušení zákona nebo odmítnutí práce přitom tlumočníkům hrozí vysoké pokuty.

Nový rok nebo Apríl? Pravidla, která musí dodržovat pod pohrůžkou pokut každý soudní tlumočník, mají několik háčků. "Máme podle nového zákona povinnost zapisovat vše do takzvané elektronické evidence úkonů. Jenže informace není kam zapsat,“ vysvětlil soudní znalec.

Pokud tlumočník zápis nedodá, hrozí mu 50 tisíc pokuta. Mnohem víc by jejich konta ale provětral další bod zákona. Za speciální razítko s nápisem tlumočník hrozí pokuta až 300 tisíc korun. Tlumočník totiž podle nového zákona může překládat pouze mluvené slovo, písemně může listinu sepsat pouze překladatel. A ten musí mít i nové razítko s pečetí. I tady ale prý ministerstvo zaspalo.

Související obsah

"Nemůžete si nechat vyhotovit novou pečeť, protože ministerstvo nevydalo včas potvrzení tlumočníkům, aby mohli razítko zhotovit," dodal soudní znalec.

Třeba paní Šprcovou čeká první tlumočení už 4. ledna." Ještě jsem se nerozhodla, jestli poruším zákon nebo odmítnu úkon, což vlastně taky poruším zákon,“ řekla tlumočnice Ilona Šprcová.

Související obsah

Ministerstvo se ale hned první den účinnosti zákona situaci snažilo zachránit. "Ministerstvo spravedlnosti v současné době nemá k dispozici systém evidence tlumočnických a překladatelských úkonů. Do data zpřístupnění tohoto systému se na tlumočníky a překladatele tato povinnost nebude vztahovat," informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Změny také upravují vzhled tlumočnických průkazů. Ani ty zatím nikdo nemá.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz