Domácí

Očkovaných je 13 tisíc, zdraví vakcínu dostanou v létě.

Po přestávce dané vánočními svátky svolal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na úterní odpoledne tiskovou konferenci. Na ní mimo jiné uvedl, že vakcínu na covid v Česku zatím dostalo asi 13 tisíc lidí a že očkování bude mít čtyři fáze. Zdraví lidé přijdou na řadu až za několik měsíců. Resort také chystá úpravu tabulky s opatřeními systému PES.

Vakcínu na covid-19 dostalo v Česku podle Blatného do pondělního večera přibližně 13 tisíc lidí. Ministr uvedl, že očkování bude mít čtyři fáze. Mladí zdraví lidé se podle něj k vakcíně "dostanou" na přelomu jara a léta. "Očekáváme pět milionů naočkovaných do konce léta," odhadl Blatný.

S ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) Blatný také aktuálně řeší, jak umožnit přípravu na příjimačky žákům 9. tříd a maturantům na zkoušku dospělosti. "Věková skupina 15 až 20 let je rizikovější než malé děti, další jednání budeme mít ve čtvrtek," přiblížil ministr.

Hned na úvod šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek řekl, že se změní způsob výpočtu indexu rizika a je třeba přihlížet k tomu, zda jde o test indikovaný lékařem či antigenní test "člověka z ulice." U plošného antigenního testování je pozitivních lidí 5 až 7 procent, u testů PCR až 40 procent.

Související obsah

"Bude vypuštěn parametr relativní pozitivity testů a zavedeme podíl hospitalizovaných s covid-19, kteří byli diagnostikováni až v nemocnici," uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Další parametry zůstanou beze změny, podle Duška je index i po změně srovnatelný. Nový výpočet startuje už od středy. 

Podle ministra Blatného není situace v nemocnicích dobrá, na JIP leží přes tisíc pacientů. Vláda podle něj chystá i změny v systému opatření, které by se měly týkat stupně pohotovosti 4 a níž a být zaměřené na ty, kteří nejsou rizikoví a neohrožují ani ostatní. Včetně těch, kteří už dostali vakcínu nebo mají negativní test. Jasněji by mělo být v následujících dnech.

Registrace k očkování pro nejohroženější lidi nad 80 let odstartuje podle Blatného 15. ledna, v širší podobě se otevře v únoru. "Vše je chráněno GDPR, přístup do systému mají očkovací centra," uvedl ministr.

Registrační systém umožní, aby například seniora nad 80 let mohl na očkování přihlásit někdo jiný, pokud senior sám úkon po internetu či jinak nezvládne. Mimo jiné příbuzný nebo praktický lékař. Systém se podle jeho slov bude podobat tomu, kterým se nyní lidé mohou hlásit na antigenní testy.

"Připraveni jsme dobře, vše teď bude ovlivňovat rychlost dodávek vakcín," má jasno ministr zdravotnictví.

O rezervacích na očkování mluvil už v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že systém se 15. ledna otevře nejprve seniorům nad 80 let věku, od února pak pro všechny. Stále ale bude při určování pořadí přihlíženo k věku zájemců o vakcínu či jejich zdravotnímu stavu.

Takhle premiér o očkování v Česku mluvil:

Výpočet systému PES a také metodika očkování se změní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz