Zahraničí

Boj o Georgii. V USA se konají klíčové volby, příznivce burcují Trump i Biden

V americkém státe Georgia se konají další volby. Tentokrát jde o doplňovací do Senátu. Během listopadového hlasování tam totiž ani jedna strana nezískala většinu. Pokud by vyhráli demokraté, ovládnou kromě Sněmovny i Senát a výrazně tím ulehčí vládu nově zvolenému prezidentu Joe Bidenovi.

Atmosféra je téměř stejná jako před prezidentskými volbami na začátku listopadu. Obě strany totiž vědí, že v úterních volbách jde o hodně. Své příznivce přijeli v předvečer hlasování mobilizovat Donald Trump i Joe Biden.

"Moc je doslova ve vašich rukách. Jeden stát může změnit směřování země nejen na čtyři roky, ale na celé generace," hřímal Biden.

"Myslím si, že tyto volby vyhrajeme. Dostaňte k volebním urnám každého, koho znáte. Ukážeme jim rekordní čísla. Zaplavte je. Společně musíme porazit demokratické proudy," kontroval Donald Trump.

Republikáni mají v Senátu jistých 50 ze sta křesel. Demokraté 48. Ti tak potřebují, aby oba jejich kandidáti nyní uspěli. Pokud by se tak stalo, byl by poměr sil 50 ku 50. V případě nerozhodného hlasování o výsledku přitom podle americké ústavy rozhoduje viceprezident. Tím bude od ledna demokratka Kamala Harrisová.

Související obsah

Pokud by demokraté obě křesla získali, zvolený prezident Joe Biden by mohl lehce prosazovat ústavní změny jak přes Sněmovnu, tak přes Senát.

Volby v Georgii probíhají jen den poté, co vyšlo najevo, že se prezident Trump pokoušel přesvědčit tamní úředníky, aby pro něj našli necelých 12 tisíc hlasů, které ho tam dělí od vítězství. Většinu svého projevu tak strávil zpochybňováním listopadového hlasování. "Není možné, že bychom v Georgii prohráli. Není to možné," řekl například.

Předčasně už svůj hlas odevzdaly rekordní tři miliony lidí. Podle průzkumů jsou šance republikánských a demokratických kandidátů vyrovnané.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz