Koronavirus

Do Saska bude českým a polským pendlerům stačit jeden test týdně

Českým a polským pendlerům mířícím do německého Saska bude při dojíždění stačit už jen jeden test týdně. Změnu schválila saská vláda a platnost opatření o týden odložila. Testy tak budou pendleři předkládat až od pondělí 18. ledna.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se v pátek sešel se saskou ministryní Violou Petrou Köppingou a jednali o pravidlech pro Čechy a Poláky cestující do Saska. Německá spolková země totiž od pondělí chtěla od pendlerů vyžadovat nejméně dva negativní testy na koronavirus týdně.

Petříček předložil návrh na jeden antigenní test týdně, který by pendleři podstoupili zdarma v Česku. "Saská ministryně tento návrh přijala kladně, dnes ho předloží saské vládě ke schválení. Předpokládáme, že návrh přijmou," uvedl Petříček na páteční tiskové konferenci. Týká se to asi 5000 pendlerů. Test by byl hrazený ze zdravotního pojištění.

Související obsah

Saská vláda s návrhem souhlasila a nově tak pendleři z Česka i Polska namísto dvou testů mohou předložit pouze jeden. Opatření platí od pondělí 18. ledna.


Z pátku na sobotu zavede kontroly na hranicích Rakousko. "Příští týden pak postupně dojde k omezení počtu hraničních přechodů. Pravidla cestování zůstávají jinak stejná – mimo výjimky povinná karanténa," uvedl Petříček na sociálních sítích.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz