Zahraničí

V Nitře přituhuje. Jeden přívěs mrtvé nepojal, museli povolat další!

V Nitře přituhuje. Jeden přívěs mrtvé nepojal, museli povolat další!
Zdroj: Profimedia

Počty nemocných, kteří ve slovenské Nitře podlehli covidu-19, stále rostou. Zdejší radnice tak musela povolat už druhý chladírenský přívěs na ukládání těl. Ten první se totiž zaplnil. Stejná "venkovní márnice" už funguje také v Trnavě.

Kapacita pohřebních služeb je v Nitře naplněná a těla zesnulých tak není kam ukládat, píše portál tvnoviny.sk. Město tak už na konci roku 2020 muselo přistavit ke hřbitovu chladírenský přívěs. I když má kapacitu pro 40 nebožtíků, je plný a radnice tak musela zajistit další.

"Pokud se naplní i ten, budeme muset ve městě zřídit velkokapacitní místo pro zesnulé. Pohřební služby nestíhají, úmrtí na covid-19 přibývá," napsalo vedení města na facebooku. Zároveň apelovalo na všechny, aby dodržovali opatření a nechali se otestovat.

V případě potřeby by nitranská radnice mohlo k uskladnění mrtvých využít zimní stadion. V současnosti je čekací doba na pohřeb ve městě dva týdny. A podle zdejší fakultní nemocnice mrtvých přibývá výrazně rychleji než jindy.

"To číslo je extrémně vysoké. Průměrný počet úmrtí v Nitře za běžný měsíc je kolem 130. V říjnu, listopadu a prosinci se křivka zvyšovala a za prosinec tak mrtvých bylo 330, což je více než dvojnásobek. Trend pokračuje a čísla za první dny ledna jsou také extrémní," říká primátor Marek Hattas.

Související obsah

Podobné problémy se přitom objevily už i v Česku. Příval nebožtíků nezvládá ostravské krematorium, které je jediné v kraji.

Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz