Domácí

Měl sloužit olympionikům, místo toho se v kontejneru setkávají rodiny!

Speciální kontejner, který měl původně sloužit olympionikům, teď pomáhá v Česku seniorům setkávat se s rodinami. V Mladé Boleslavi, kde aktuálně je, přišli na to, že se dá kromě toho využít i jako místnost pro antigenní testování návštěv.

Mladá Boleslav je šestým místem, kde olympijský setkávač umožňuje rodinám kontakt se seniory. Původně měl sloužit pro olympijské festivaly jako vzdělávací zóna. Olympiáda v Tokiu se ale o rok odložila a tak výbor nechal kontejner předělat tak, aby byl prospěšný pro staré lidi.

"Se těším na návštěvu maminky. Je to přes sklo, je tam mikrofon i teplo. Bylo období, kdy jsme se neviděly i dva měsíce," popisuje návštěvnice Domu seniorů v mladé Boleslavi Marie Krumbholcová.

Související obsah

"Uskutečnilo se v něm přes 600 návštěv. Chtěli jsme tímto vyřešit tíživou situaci seniorů, kteří byli izolovaní," říká Veronika Linková z Českého olympijského výboru.

V Boleslavi část setkávače využívají zároveň i jako testovací místnost. "Nás to zachránilo, protože nemáme žádný prostor na testování. Setkávač využíváme multifunkčně. Nemáme možnost zřídit to odběrové místo," pochvaluje si Marcela Šrajerová z domova seniorů.

A to je zase užitečné pro návštěvy nechodících seniorů nebo seniorek, kteří by se do boxu nedostali. Třeba paní Knesplová. Její 92ti letý manžel bojuje s covidem v nemocnici a návštěvy dcery jsou pro ni nyní jedinou vzpruhou.

Související obsah

"Když je slyšíte v telefonu, jak jsou smutní, maminka i plakala. Tak jsem se modlila, ať aspoň na chvilku sem můžeme. Já ji můžu pohladit. My si povídáme, já jsem ji i ostříhala," vypráví dcera seniorky Jana Vimiová.

Olympijský setkávač v Boleslavi zůstane do konce měsíce, pak se zase přesune do jiného města.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz