Domácí

Měl sloužit olympionikům, místo toho se v kontejneru setkávají rodiny!

Speciální kontejner, který měl původně sloužit olympionikům, teď pomáhá v Česku seniorům setkávat se s rodinami. V Mladé Boleslavi, kde aktuálně je, přišli na to, že se dá kromě toho využít i jako místnost pro antigenní testování návštěv.

Mladá Boleslav je šestým místem, kde olympijský setkávač umožňuje rodinám kontakt se seniory. Původně měl sloužit pro olympijské festivaly jako vzdělávací zóna. Olympiáda v Tokiu se ale o rok odložila a tak výbor nechal kontejner předělat tak, aby byl prospěšný pro staré lidi.

"Se těším na návštěvu maminky. Je to přes sklo, je tam mikrofon i teplo. Bylo období, kdy jsme se neviděly i dva měsíce," popisuje návštěvnice Domu seniorů v mladé Boleslavi Marie Krumbholcová.

Související obsah

"Uskutečnilo se v něm přes 600 návštěv. Chtěli jsme tímto vyřešit tíživou situaci seniorů, kteří byli izolovaní," říká Veronika Linková z Českého olympijského výboru.

V Boleslavi část setkávače využívají zároveň i jako testovací místnost. "Nás to zachránilo, protože nemáme žádný prostor na testování. Setkávač využíváme multifunkčně. Nemáme možnost zřídit to odběrové místo," pochvaluje si Marcela Šrajerová z domova seniorů.

A to je zase užitečné pro návštěvy nechodících seniorů nebo seniorek, kteří by se do boxu nedostali. Třeba paní Knesplová. Její 92ti letý manžel bojuje s covidem v nemocnici a návštěvy dcery jsou pro ni nyní jedinou vzpruhou.

Související obsah

"Když je slyšíte v telefonu, jak jsou smutní, maminka i plakala. Tak jsem se modlila, ať aspoň na chvilku sem můžeme. Já ji můžu pohladit. My si povídáme, já jsem ji i ostříhala," vypráví dcera seniorky Jana Vimiová.

Olympijský setkávač v Boleslavi zůstane do konce měsíce, pak se zase přesune do jiného města.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz