Domácí

Blatný chce očkovat 100 tisíc lidí denně. O pandemii rozhodne středa

V pondělí se uskutečnila pravidelná schůze vlády Andreje Babiše (ANO). Tématem byl především aktuální vývoj koronavirové pandemie. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že je podle něj reálné každý den naočkovat zhruba 100 tisíc lidí.

Ministr Blatný po jednání vlády nastínil plán očkování. V Praze by se v jednom velkokapacitním očkovacím centru mohlo očkovat až 10 tisíc lidí denně. "Jeho místo se nyní hledá. O2 aréna je jednou z možností," řekl ministr na dotaz novinářů. 

Dalších 50 tisíc lidí by měli podle Blatného každý den naočkovat praktičtí lékaři. Očkovalo by se také v nemocnicích a dalších očkovacích centrech. "Ve chvíli, kdy tady bude dostatek vakcín, tak to bude možné," řekl Blatný. 

Naopak se mu nelíbí nápad ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na očkování ve volebních místnostech. "Je to velmi málo pravděpodobné. My musíme očkovat pravidelně, nikoliv jenom jeden či dva dny," řekl Blatný. Navíc jsou podle něj potřeba úplně jiní lidé. "Nevidím to jako reálné, ale budeme o tom mluvit," dodal. 

Související obsah

Česká republika zatím zvládla naočkovat zhruba 40 tisíc lidí. Vakcína je v Česku od konce prosince. Ministerstvo je kvůli tomu kritizováno, že očkovat nestíhá.

Rozhodne tento týden

 

Ministr zdravotnictví uvedl, že tento týden bude pro vývoj pandemie klíčový. Měla by se již projevit opatření zavedená na konci prosince. Jasno by mělo být do středy. "V průběhu víkendu došlo ke snížení čísel. Musíme ale vyčkat dva, tři dny, jestli jde o trend, který znamená zlom," řekl ministr. 

Uvolňování ale podle Blatného rozhodně není na stole. 

Vláda v pondělí také schválila, že je dočasně zakázán dovoz těl ze zahraničí ke kremaci. "Od 12. ledna do 22. ledna bude zakázán dovoz těl z okolních států (zejména Polsko, Rakousko a Německo), jak bylo dlouhodobým komerčním zvykem u příhraničních krematorií. Tím není dotčeno právo na pohřbení těchto těl do země. A zejména tím není dotčena repatriace zesnulých Čechů domů," uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.

Související obsah

"Důvodem je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení,“ dodala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Krematoria nově také nemusí přihlížet k jakýmkoli omezujícím limitům, které určily obce. Šlo například o emisní limity. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda podpoří vlekaře. "Lyžařská střediska dostanou podporu. Na vládě jsme schválili program, který bude částečně kompenzovat náklady provozovatelů vleků a lanovek. Podpora bude na bázi sedačkovného, dle typu přepravního zařízení. Alokace je až do výše jedné miliardy korun," uvedl ministr.

Provozovatelé vleků a lanovek budou mít nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. Příspěvek bude podnikatelům náležet za období od 27. prosince do 22. ledna. Příjem žádostí do programu COVID sport III Lyžařská střediska by měl začít v lednu.

Související obsah

Vláda také schválila, že ministerstvo financí plošně odpustí povinnost platit daň z příjmu všem studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. "Daně odpustím generálním pardonem ministryně financí. Ten bude účinný zpětně a také na případné nové daňové povinnosti," sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

Studenti ale musí odvést pojištění. O peníze přesto nepřijdou. "Jelikož je odměna podle ministerstva financí příjem ze závislé činnosti, odvody ze zaměstnance i zaměstnavatele se platit musí. Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatí krajům dodatečné peníze tak, aby byla studentům přes kraje zaplacena odměna ve výši, jako by pojištění neplatili," uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Na záznam tiskové konference, se podívejte ZDE:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz