Koronavirus

Od listopadu přibyly tisíce lidí bez práce. KALKULAČKA podpory

Od listopadu přibyly tisíce lidí bez práce. KALKULAČKA podpory
Zdroj: Getty Images

Kvůli koronaviru se dostaly mnohé podniky do těžké situace, kterou zaměstnavatelé řeší propouštěním. Stále více lidí se tak eviduje na úřadech práce a hledá nové zaměstnání. Řada nezaměstnaných má nárok na podporu, o kterou si mohou zažádat. Kolik dostanete, si můžete spočítat na kalkulačce.

Úřad práce České republiky evidoval k 31. 12. 2020 celkem 291 977 uchazečů o zaměstnání. Je to o 17 tisíc více než v listopadu a přibližně o 76 445 více než před rokem. V prosinci loňského roku tak nezaměstnanost vzrostla na čtyři procenta.


"S příchodem koronaviru se situace na pracovním trhu v Česku začala měnit. Především v oblastech, které jako první postihlo nařízené uzavření provozů. Řeč je o službách, pohostinství, lázeňství, prodeji, sportovních klubech, kultuře a postupně třeba i automobilovém průmyslu,“ popsal situaci generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Související obsah

Lidé, kteří přišli o své zaměstnání a hledají novou práci, tak stále častěji žádají o podporu v nezaměstnanosti. Na tu má nárok každý, kdo před zařazením do evidence úřadu práce byl alespoň 12 měsíců zaměstnaný, nebo provozoval jinou výdělečnou činnost, ze které tak přispíval na důchodové pojištění.

Čerpat podporu může také člověk, který uplatní tzv. náhradní dobu zaměstnaní. To znamená, že dotyčný například pobíral invalidní důchod na III. stupeň invalidity, dočasně nebyl schopný pracovat nebo pečoval o dítě do čtyř let věku.


Spočítejte si na kalkulačce portálu Peníze.cz, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti máte případně nárok:


Výši podpory určuje především to, kolik jste vydělávali před ztrátou svého původního zaměstnání. Platí, že první dva měsíce činí podpora 65 % z čistého měsíčního výdělku. Další dva měsíce je podpora 50 % a poté do konce období, ve kterém máte nárok na podporu, je to 45 %.

Související obsah


Je však určená maximální výše podpory, která činí 0,58násobek průměrné mzdy. V letošním roce tak lidé bez práce mohou dostat maximálně 20 075 korun.


Dobu, po kterou je poté možné podporu pobírat, určuje věk žadatele. Lidé mladší 50 let ji budou dostávat pět měsíců, ti ve věkovém rozmezí nad 50 a do 55 let věku pak osm měsíců. Starší 55 let budou podporu pobírat jedenáct měsíců.


O podporu můžou nezaměstnání žádat buďto elektronicky, nebo zaslat vytištěný formulář na příslušné pracoviště Úřadu práce ČR. Další nezbytné informace naleznete na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Firmy plánují propouštět další zaměstnance. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz