Koronavirus

Jakou část maturity chcete zrušit? Plaga udělal anketu na internetu

Jakou část maturity chcete zrušit? Plaga udělal anketu na internetu
Zdroj: TV Nova

Maturity v roce 2021 budou rozhodně speciální. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) sice oznámil, že o podrobnostech rozhodne až na konci ledna, už teď je ale jisté, že maturanty čeká řada změn. K rozhodování ministr využil i sociální síť, na které se maturantů zeptal, jakou část zkoušky by chtěli zrušit.

Letošní maturanti jsou na tom možná ještě hůře než maturanti v roce 2020. Nejenže přišli o část třetího ročníku, ale již teď je jisté, že chybět jim prezenční vzdělávání bude i ve velké části maturitního ročníku.


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jim proto chce ulevit a plánuje změnit maturity v roce 2021. K diskuzi o změnách vyzval ministr školství na sociálních sítích i samotné studenty. Veřejnost mohla na profilu ministra školství hlasovat, zda chce, aby MŠMT zrušilo didaktický test, slohovou práci nebo ústní zkoušku.

Související obsah


Reakci ministrovi na sociální síti Instagram poslalo více než sedm tisíc lidí. Nejvíce z nich chtělo podle Plagy změnit ústní část. Ministr školství řekl, že finální rozhodnutí padne v týdnu od 25. ledna.


Už nyní je ale jisté, že maturanty čeká hned několik změn. Přelomovou novinkou pro rok 2021 je změna známkování. Státní část maturitní zkoušky již nebude hodnocena známkou, ale slovně. "Způsob hodnocení didaktických testů se bude uskutečňovat formou 'uspěl' nebo 'neuspěl' v návaznosti na splnění kritérií hodnocení didaktických testů společné části maturitní zkoušky," uvedlo ministerstvo.

Související obsah


MŠMT již loni také oznámilo zrušení plánované povinné maturity z matematiky. Maturanti si tak i nadále budou moci vybrat mezi matematikou a cizím jazykem.

Jiné byly také loňské maturitní zkoušky. Maturanti se v roce 2020 vyhnuli psaní písemných prací z českého a z cizího jazyka. Studenti také získali více času a zkoušku dospělosti absolvovali v červnu místo klasického dubna a května.

Ministerstvo již v listopadu zveřejnilo také plán, jak budou vypadat přijímací zkoušky. Podívejte se v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz