Zahraničí

Skladba stravy má vliv na průběh covid-19. Nemoc ničí "hodné bakterie"

Skladba stravy má vliv na průběh covid-19. Nemoc ničí "hodné bakterie"
Zdroj: Getty Images

Nejnovější vědecké studie ukazují, že střevní mikroflóra může hrát zásadní roli v závažnosti onemocnění covid-19. Výzkumníci zjistili, že nemocní mají ve střevech výrazně méně určitých bakterií, o nichž se ví, že mají vliv na imunitu.

Každý jedinec má ve střevech jedinečné složení bakterií, které odrážejí jeho zdravotní stav, stravování, ale i prostředí, ve kterém žije. Bakterie ve střevech přitom mají různé role, včetně toho, že ovlivňují imunitu. A pacienti s covidem-19 mají jiné složení mikrobiomu než zdraví lidé, zjistili vědci na dvou nezávislých pracovištích.

"Zdá se, že existuje jasná souvislost mezi změněným střevním mikrobiomem a závažností covid-19," cituje deník Daily Mail doktora Heenama Stanleyho Kima, který vedl klinický výzkum v Jižní Koreji. Lidé s nevhodně osídleným střevem budou mít závažnější onemocnění mimo jiné i proto, že nedostatek zdravých mikrobů usnadní viru infikovat i buňky v zažívacím traktu. A ovlivnit to lze například vhodným stravováním.

Související obsah

Heenam Stanley Kim poukázal na to, že starší lidé jsou vystaveni nejvyššímu riziku úmrtí na covid-19, a právě o nich se ví, že jejich mikrobiom má do ideálního složení daleko. Podobně mají nevyvážený obsah střev i lidé s vysokým krevním tlakem, obezitou nebo s cukrovku – tedy lidé, kteří se nestravují zdravě. I oni mívají horší průběh nákazy virem SARS-CoV-2.

Otázkou k další diskusi ale zůstává, jestli střevní mikroflóra má nepříznivé složení jako následek nákazy, nebo jestli naopak složení střevní mikroflóry přispělo k rozvoji onemocnění covid-19. Výzkumníci z Jižní Koreje, kteří publikovali svá zjištění v časopise Mbio, se přiklánějí ke druhé variantě.

Související obsah

 

A jak vlastně mikroflóra u nemocných vypadá? Odborný časopis Gut, který publikoval výsledky bádání vědců z Hong Kongu, píše, že pacienti s covidem-19 zcela vyčerpali hladiny několika střevních bakterií, o nichž se ví, že modifikují imunitu – konkrétně zmiňují Faecalibacterium prausnitzii a Bifidobacterium bifidum.

Související obsah

Produkci prvního z nich zvyšuje složený sacharid inulin, který se přirozeně vyskytuje například v pšenici, cibuli, banánech, česneku, póru a také v čekance. Průmyslově se zpracovává na bílý prášek a jako takový je k dostání jako potravinový doplněk.

Růst Bifidobacterium bifidum zase podporuje vláknina a také kvašené a zakysané produkty, jako jsou kombucha, kefír a kimči. Produkci bifidobakterií mohou zlepšovat i kakao, červené víno, hroznové slupky a mande. Vhodné jsou běžné prebiotické doplňky stravy ovlivňující množství bifidiobakterií.

Vědci z Hong Kongu zkoumali také přetrvávající zdravotní problémy i 30 dnů po vyléčení z covid-19 (dušnost, únava, bolesti kloubů). Přičítají to právě nezměněnému složení mikrobiomu, který po měsíci od vyléčení zaznamenali u tří desítek dobrovolníků.

Podívejte se na reportáž TV Nova ohledně dalších důsledků špatné mikroflory:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz