Střevní bakterie u dětí mají pozitivní vliv na průběh onemocnění covid-19. Vyplývá to ze studie italských vědců. Pandemii koronaviru by tak namísto vakcíny mohla porazit probiotika.
Lidská střeva ovlivňují celý imunitní systém. Bakterie v nich totiž komunikují s buňkami celého těla a udržují ho ve zdraví. Nejrozmanitější střevní mikroflóru mají děti, které zároveň většinou prodělají koronavirovou infekci bez vážnějších potíží.
Právě na využití dětských střevních bakterií se zaměřil výzkum italských vědců z dětské nemocnice Bambino Gesù, informoval portál Emergency Live. "Výzkumu se zúčastnilo 88 pacientů s příznaky koronavirové infekce. Následně byli rozděleni do dvou skupin – covid pozitivní a covid negativní (tito měli jinou infekci)," popsala vedoucí výzkumu Lorenza Putignani.
Vzorky odebrané stolice a jejich analýza pak vědcům umožnily definovat složení mikroflóry. Zjistili, že hlavním ukazatelem, který rozhoduje o průběhu nemoci, je přítomnost bakterií rodu Faecalibacterium. Tato bakterie totiž udržuje rovnováhu ve střevech a zajišťuje jejich protizánětlivou funkci.
"Nejzásadnějším zjištěním je fakt, že u dospělých jedinců s covidem nebyla tato bakterie vůbec přítomna. Čím nižší hodnoty jsme jim naměřili, tím horší průběh onemocnění měli," upřesnila pediatrička Lorenza Romani. A dodala k tomu: "Můžeme předpokládat, že na pandemii by mohla zabrat probiotika druhé generace s bakterií rodu Faecalibacterium, běžná léčiva ji neobsahují."
Další možností je transplantace střevní mikroflóry s tím, že děti by byly dárci. K tomu je však ještě třeba provést rozsáhlé klinické studie, upozornil web tvnoviny.sk.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz