Zahraničí

Tvrdé následky covidu: 10 důvodů, proč pandemie ničí ženy víc než muže

Tvrdé následky covidu: 10 důvodů, proč pandemie ničí ženy víc než muže
Zdroj: Profimedia

Pandemie koronaviru ovlivnila životy zřejmě všech lidí na planetě. Podle OSN ale tvrdší následky dopadly na ženy, rovnost mezi oběma pohlavími by se kvůli tomu mohla vrátit až o 25 let zpět. Podívejte se na důvody, proč současná situace ničí ženy víc než muže.

Už první vlna pandemie ukázala, že lockdown má na život mnoha žen tvrdé následky. Třetí vlna tuto skutečnost ještě posílila. Současné statistiky z Velké Británie naznačují, že ženy mají nyní větší pravděpodobnost, že zemřou po nákaze covidem-19. Mezi nemocnými je totiž daleko víc mladých lidí a žen než během první vlny.

Nejen samotný virus, ale právě i opatření, kterými státy bojují proti pandemii, ženám výrazně komplikují život. Britský deník The Mirror s odkazem na OSN představil některé důvody, proč je současná situace pro ženy o něco těžší než pro muže.

Péče o děti

Ve většině případů péče o děti během lockdownu padla na ženy. Statistiky také ukazují, že žonglovat mezi prací a staráním se o děti, které nyní tráví víc času doma kvůli uzavřeným školám, musejí častěji ženy.

Související obsah

 


Domácí práce

Opatření proti koronaviru zavřela značnou část populace doma s omezenými možnostmi vycházet ven. I přesto péče o domácnost z větší části stále padá na ženy. Podle výzkumu londýnské univerzity, který probíhal v dubnu a květnu, v 64 % domácí práce zastávaly ženy.

Ošetřovné a nezaměstnanost

Už situace během první vlny ukázala, že v případě uzavření škol, častěji zůstávají doma s dětmi ženy. Znamená to pro ně často pokles financí či riziko ztráty práce. Podle výzkumu měly ženy v první vlně až 1,5x větší šanci, že přijdou o zaměstnání než muži. Řada žen také musí pracovat na zkrácený úvazek kvůli opatřením.

Související obsah

 

Finance

Už před pandemií byly ženy finančne znevýhodněné oproti mužům. Koronavirová krize navíc finančně zasáhla o 4 % víc žen než mužů.

Domácí násilí

V roce 2020 výrazně vzrostlo domácí násilí. V Česku se jednalo o nárůst až o 30 až 40 %. Obětmi se přitom většinou staly ženy. Na konci listopadu policejní statistiky ukazovaly, že zatímco kvůli domácímu násilí bylo stíhaných 133 mužů, žen pouze osm.

Duševní zdraví

Některé výzkumy rovněž naznačují, že pandemie a opatření s ní spojená mají negativní vliv na psychiku častěji u žen než mužů. Ve Velké Británii se jednalo o 61 % žen ve srovnání s 47 % mužů.

Související obsah

 

Práce v první linii

Ženy tvoří větší část pracovníků první linie, především ve zdravotnictví. Vedoucí pozice jsou ale naopak obsazené z menší části ženami, zdravotnice tak častěji bývají v přímém kontaktu s pacienty.

Bezpečnost

Zavřená fitness centra a tělocvičny nedávají lidem na výběr. Pokud se chtějí hýbat, musí sportovat venku. Ženy však častěji bývají při cvičení venku obtěžované. Obzvlášť po práci, když už je tma, řada žen považuje za rizikové jít si například zaběhat.

Související obsah

 

Těhotenství a porod

Přivést na svět dítě je pro ženu jedna z největších výzev života, která s sebou nese fyzické i psychické nároky. Během pandemie mnoho těhotných žen čelilo silnému diskomfortu kvůli porodu v roušce či nemožnosti mít u porodu partnera jako psychickou podporu.

Prevence rakoviny

Britská organizace Breast Cancer Now uvádí, že kvůli omezení zdravotních služeb více než půl milionu žen ve Velké Británii v minulém roce promeškalo preventivní vyšetření prsou. Odhaduje se, že více než 8 tisíc jich kvůli tomu mělo nezjištěnou rakovinu prsu.

V Česku stoupl počet nezaměstnaných žen. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz