Zahraničí

ŽIVĚ: Sledujte speciální vysílání TN.cz k inauguraci Joea Bidena

Joe Biden složil ve středu v 18 hodin středoevropského času přísahu a stal se 46. prezidentem Spojených států. Biden ve svém projevu vyzval Američany k jednotě. Vytyčil cíle jako boj s nemocí Covid-19, rasovou nerovností či změnou klimatu. Už ve středu odpoledne začal vydávat první prezidentské dekrety.

"Pokud se sjednotíme, tak vám zaručuju, že neselžeme. Nikdy jsme neselhali, když jsme jednali společně. Pojďme si navzájem naslouchat, pojďme si prokázat respekt. Politika nemusí být požár, který ničí všechno, co mu přijde do cesty. Každý nesouhlas nemusí být důvod, abychom začali válčit," řekl prezident.


Naznačil, jaké výzvy před jeho prezidentstvím stojí – koronavirus, rozdělená společnost, boj proti nerovnostem a změna klimatu. Přislíbil také "napravit americká spojenectví".

Jeho předchůdce Donald Trump opustil Bílý dům po 8. hodině místního času, vrtulník jej převezl na základnu letectva, kde se Trump rozloučil se svými příznivci.

"Vždycky za vás budu bojovat, budu sledovat a poslouchat, co se děje, přeji nové administrativě skvělý úspěch. Myslím, že úspěch mít budou, protože základy jsou položeny, aby dokázali něco úžasného," vzkázal Trump. Mezitím začal inaugurační den i pro Joea Bidena, který se vypravil k ranní modlitbě.

Související obsah

 

Oproti zvyklostem se Donald Trump nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Je teprve čtvrtým prezidentem v historii, který se tak rozhodl. Posledním prezidentem, který nešel podpořit svého nástupce na inauguraci, byl Andrew Johnson v roce 1869. Ten se tak rozhodl poté, když s ním nastupující prezident Ulysses Grant odmítl na cestu z Bílého domu ke Kapitolu sednout do stejného kočáru. Trump ještě jako prezident opustil dopoledne město a odletěl na Floridu.

Na inauguraci nechyběli ale další bývalí prezidenti - Bill Clinton, George Bush ml. a Barack Obama. Nedorazil bývalý prezident Jimmy Carter a to kvůli vysokému věku. Počet hostů na inauguraci byl kvůli pandemii koronaviru výrazně omezen. Česko reprezentoval velvyslanec v USA Hynek Kmoníček

První složila slib nová viceprezidentka Kamala Harrisová. Stala se tak první ženou a první osobou tmavé pleti, která bude vykonávat úřad viceprezidenta Spojených států. Po ní následoval s prezidentskou přísahou Biden. Skládal ji do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahal přitom na Bibli, kterou jeho rodina vlastní po generace.

Související obsah

Biden následně uvnitř Kapitolu podepsal listiny související s jeho inaugurací a nominace vládních úředníků. Před Kapitolem následovala krátká přehlídka zástupců složek amerických ozbrojených sil. Prezident nasedl do limuzíny, která jej přepravila na Arlingtonský národní hřbitov, kde společně s třemi předchůdci a viceprezidentkou Biden položil věnec u hrobu neznámého vojína.

Odtud následoval tradiční průvod k Bílému domu. Posledních několik desítek metrů pak šel Biden po boku své manželky pěšky. Úřadovat začal nový prezident bezprostředně po inauguraci a to podpisem několika prezidentských dekretů.

Ten první se má týkat nařízení nosit roušky ve federálních budovách. Další pak mají zastavit třeba stavbu zdi na hranicích s Mexikem, či ropovodu z Kanady. Symbolizují tak další priority, které si Biden vytyčil - boj s klimatem a změnu migrační politiky. Celkem Biden v první den podepsal 17 nařízení a příkazů.

Tradice spojené s ceremoniálem

Před Joem Bidenem složilo přísahu 45 prezidentů při 72 příležitostech. Ne vždy se ale přísahalo u Kapitolu, v několika případech to bylo přímo v Bílém domě či na jiných místech Washingtonu, ale také mimo hlavní město. Například George Washington při úplně první inauguraci přísahal v New Yorku 30. dubna 1789, při druhé inauguraci zase ve Filadelfii. Viceprezident Lyndon Johnson složil přísahu na palubě Air Force One na dallaském letišti 22. listopadu 1963 po atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho.


První inaugurace se v Kapitolu odehrála 4. března 1801, kdy do úřadu nastupoval Thomas Jefferson. Prezidentské funkční období až do roku 1933 začínalo 4. března, v tento rok bylo poprvé přesunuto na leden. Inaugurační ceremoniál je ale v podstatě stejný již od roku 1837.


Většina prezidentů na Kapitol jela kočárem, později autem. Výjimkou jsou Thomas Jefferson a Andrew Jackson, kteří šli pěšky, či William Henry Harrison, který jel na bílém válečném koni.


Důležitou součástí inaugurace je slavnostní slib prezidenta a viceprezidenta na pódiu. Jako první přísahá viceprezident. Prezident skládá přísahu do rukou předsedy Nejvyššího soudu Spojených států.


Text přísahy předepisuje ústava. "Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit ústavu Spojených států," zní přísaha (oficiální překlad americké ambasády v České republice). Následuje inaugurační projev (inaugural address) nového prezidenta, ve kterém mluví o svých budoucích plánech a politice.


Nejdelší inaugurační projev pronesl William Henry Harrison v roce 1841, skládal se z 8445 slov. A to se mu pravděpodobně stalo i osudným. Při jeho proslovu panovalo studené, deštivé počasí. Harrison zemřel o měsíc později na zápal plic, který si zřejmě uhnal dlouhou dobou, kdy byl vystavený nepřízni počasí.


Novinkou bude letos večerní televizní inaugurační speciál. Ten bude vysílaný na většině kanálů, na některých i živě. Program nazvaný Oslavujeme Ameriku má trvat hodinu a půl, uvádět jej má herec Tom Hanks, součástí budou vystoupení Demi Lovato, Justina Timberlakea, Anta Clemonse nebo Jon Bon Joviho. Přímo při inauguraci zazpívaly Jennifer Lopez a Lady Gaga.


Náklady na inauguraci zřejmě přesáhnou 45 milionů dolarů, což je téměř miliarda korun. Původně měly být náklady o deset milionů dolarů nižší, jejich nárůst byl způsobený nepokoji kolem prezidentských voleb, uvedl portál Washington Post.

Inaugurace Joea Bidena. Jak probíhal celý den? Podívejte se na reportáž TV Nova:

Přípravy na inauguraci Joa Bidena jsou v plném proudu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Podívejte se i na desítky let staré inaugurace amerických prezidentů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz