Zahraničí

Stěhování do Bílého domu předcházel velký úklid. Na Bidena tam čeká vzkaz

K předávání prezidentské moci patří i stěhování z a do Bílého domu. Donald Trump ho opustil už v 8 hodin ráno tamního času. Joe Biden se tam ještě ve středu večer chystá. Ale přípravy na nastěhování začaly už několik týdnů před inaugurací.

Stěhování v Bílém domě je speciální disciplína. Stovka zaměstnanců na něj má jen několik hodin. Donald Trump sídlo amerických prezidentů opustil v osm ráno místního času. A Joe Biden má dorazit před čtvrtou odpoledne, tedy před desátou večer našeho času.

Stěhování nové hlavy státu do Bílého domu obvykle předchází malování, úklid a výměna koberců. Joe Biden se ale rozhodl, že Bílý dům bude potřeba vyčistit pečlivěji a požadoval kompletní desinfekci.

Souvisí to hlavně s nákazou koronavirem, která se v posledních měsících rozšířila mezi některé obyvatele prezidentského sídla, včetně samotného Donalda Trumpa.

Související obsah

"Bude vše vyčištěno, vydezinfikováno. Budou například vyměněny matrace v prezidentské posteli, tak aby se nový prezident nastěhoval do opravdu čistého a útulného Bílého domu. To je něco, co se děje při každé změně hlavního obyvatele Bílého domu," vysvětluje politolog Jakub Lepš.

Takhle pečlivý úklid Bílý dům ještě nezažil. Za náklady spojené s vyklizením Bílého domu zaplatí Spojené státy v přepočtu asi 11 milionů korun. Prezidentské sídlo zažije i mnoho dalších změn. Jednou z nich je i uspořádání ložnic prezidenta a první dámy.

"Donald Trump se svojí manželkou Melanií v Bílém domě obývali různé ložnice. Dle zpráv, Joe Biden a jeho manželka Jill Bidenová budou sdílet v Bílém domě jednu společnou ložnici," prozradil Lepš.

Související obsah

Ačkoli Trumpovo předávání moci nástupci nebylo ani zdaleka tradiční, jednu tradici přece jen dodržel. V Bílém domě nechal pro svého nástupce Joea Bidena vzkaz. Stejně tak zanechala v Bílém domě pár slov pro svoji nástupkyni i bývalá první dáma Melania.

Stěhování v minulosti provázely i pikantní skandály. Členové týmu Billa Clintona například za sebou před dvaceti lety zanechali doslova spoušť. Kromě jiného odstřihli telefonní linky nebo zalepily dveře nábytku.

Hana Jelínková, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz