Domácí

V Krkonoších hrozí laviny! O víkendu čekají turisty na horách kontroly

Za posledních 24 hodin na některých horách napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. V Krkonoších tak tuto zimní sezónu vůbec poprvé vyhlásili 2. stupeň lavinového nebezpečí. Horští záchranáři před nadcházejícím víkendem upozorňují turisty, aby rozhodně nebezpečí hor nepodcenili.

V tuto chvíli je na hřebenech Krkonoš 8 stupňů pod nulou, sněží, viditelnost je špatná a k tomu se přidal i silný vítr. Na leden běžné počasí, letos tu jsou ale takové podmínky poprvé. Na jindy obsazené horské cesty se ve čtvrtek vydalo jen několik běžkařů a také skupinky skialpinistů. "Počasí je pro nás super, bude tu míň lidí,“ libovali si dotázaní sportovci.


I české hory jsou ale zrádné. Obzvlášť letos, kdy se podle záchranářů výrazně obměnila struktura návštěvníků. Většina výjezdů je právě kvůli podcenění nebezpečí.

Související obsah


"Byly úrazy na bobech, kdy narazili sáňkaři třeba do stromu. Měli jsme výjezd, kdy paní měla na sobě jen polobotky a tepláky a musela se už v noci schovat do srubu, které jsou kvůli záchraně na hřebenech postavené,“ popsal situaci Marek Fryš z krkonošské Horské služby.


Od čtvrtka platí v Krkonoších 2. stupeň nebezpečí. To znamená, že na strmých svazích se mohou uvolňovat laviny. Nafoukané návěje, vítr a bílá tma zase velmi ztěžují orientaci v terénu.


"Jsou cesty, na kterých se tvoří převisy, například v Labském dole, a to pak pro nezkušeného turistu může být velmi nebezpečné,“ upozorňuje Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).


Správci KRNAPu očekávají, že se hory turisty opět zaplní během víkendu. I proto chystají spolu s policisty preventivní akci. Zaměří se především na kontrolu dodržování nařízení platných pro pohyb lidí na horách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz