Domácí

Učitelé v utajení odhalují podvody: Špehují nás falešné profily, stěžují si studenti

Učitelé v utajení odhalují podvody: Špehují nás falešné profily, stěžují si studenti
Zdroj: Getty Images

Zkoušení na školách v Česku probíhá za současné situace většinou online. Mezi studenty se nyní začaly šířit zprávy o tom, že si učitelé zakládají na sociálních sítích falešné profily a snaží se od studentů vylákat odpovědi na testy. Studenty, kteří odpovědi zašlou, mají následně nahlašovat za podvádění. Univerzity to však popírají.

Studenti v Česku si mezi sebou v posledních dnech rozesílají zprávy o tom, že si učitelé zakládají falešné profily na sociálních sítích a snaží se infiltrovat do třídních konverzací. Důvodem má být údajně snaha odhalit mezi studenty podvodníky, kteří si mezi sebou rozesílají správné odpovědi k testům.

Obrázek jedné takové konverzace, která by měla patřit studentům Vysokého učení technického v Brně (VUT), získala také redakce TN.cz. Student v ní informuje o tom, co mu měl napsat jeden z kantorů.

"Dobrý den, tak jsem si podrobně přečetl celou Vaši vzájemnou komunikaci a dospěl jsem k závěru, že to přeposílám proděkanovi Fuisovi coby vedoucímu disiplinární komise, kvůli podezření na opisování, což je porušení studijního a zkušebního řádu VUT," píše se v konverzaci.

Související obsah

Vysoké učení technické v Brně to však popírá. "Na internetu se nyní šíří různé screeny z různých univerzit, VUT se týka jen jeden. Proděkan Fuis (FSI) potvrdil, že Disciplinární komise FSI aktuálně žádný takový případ neřeší. Podle informací z fakulty šlo o přímou komunikaci mezi studentem a jeho vyučujícím, kde nefigurovaly žádné fiktivní profily vyučujících," uvedla univerzita na Facebooku.

Podle univerzity se mělo jednat o přímou komunikaci mezi studentem a učitelem. "Šlo o přímou komunikaci mezi studentem a jeho vyučujícím, kde nefigurovaly žádné fiktivní profily vyučujících. Žádné disciplinární řízení, které by se týkalo podvodu u zkoušek prokázaného naznačovaným způsobem, se na FSI aktuálně nechystá ani neprobíhá, stejně tak nevíme o žádném případu, kdy by byla snaha usvědčit studenty z podvodu uvedeným způsobem," informovala TN.cz mluvčí Iveta Hovorková.

Případ by se však neměl týkat pouze VUT, jak dokazuje další screen. I v něm vyučující informuje, že se dostal ke komunikaci mezi studenty na sociální síti Messenger.  

O tom, že by něco takového na českých univerzitách probíhalo, neví nic ani mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze Martina Mlynářová. "Žádný takový případ jsme u nás nezaznamenali. O celém případu jsem se dozvěděla až od novinářů. Samozřejmě se však zabýváme všemi podněty týkajícími se jakéhokoliv neetického chování či podvádění,“ uvedla Mlynářová.

Mlynářová zároveň uvedla, že škola nezaznamenala vyšší počet případů podvádění při testech, nežli tomu bývá během klasické prezenční výuky. 

Školy jsou stále zavřené. Doučování kvůli tomu stoupá v oblibě. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz