Zahraničí

"Amerika je zpátky." Svět si od nástupu Bidena slibuje velké změny

Joe Biden usedne do prezidentského křesla už za dva dny. Očekává se, že zavede mnoho změn v domácí i zahraniční politice a mezinárodních vztazích. Postoje Joea Bidena a Donalda Trumpa jsou totiž v některých záležitostech diametrálně odlišné.

"Amerika je zpátky."  V tomto duchu se neslo nedávné jednání budoucího prezidenta Spojených států Joea Bidena se zahraničními lídry. Některé věci chce vrátit tam, kde byly za vlády Baracka Obamy, tedy v době, kdy byl Biden viceprezidentem.

"Přivedeme Ameriku zpátky. Zpátky k Pařížské dohodě a zpátky do světového vedení změny klimatu. Nynější administrativa zvrátila normy palivové účinnosti administrativy Obama-Biden a dala přednost velkým společnostem místo amerických dělníků," prohlásil Biden.

Nově zvolený prezident chce také obnovit členství Spojených států ve Světové zdravotnické organizaci, ze které USA vystoupily za vlády Donalda Trumpa. Další věcí, kterou Biden nynějšímu šéfovi Bílého domu vyčítá jsou blízké vztahy s lídrem KLDR Kim Čong-unem.

Související obsah

Biden plánuje ale také omezit vliv Číny na Spojené státy. "Během soupeření s Čínou ji musíme přimět nést zodpovědnost za zneužívání obchodu, technologie, lidských práv a mnoho dalšího. Tím i vybudujeme silnější postavení," nechal se slyšet.

Biden má v politice dlouholeté zkušenosti. Do Bílého domu se znovu podívá po 36 letech od funkce senátora a osmi letech, kdy byl viceprezidentem. Díky tomu nasbíral zkušenosti i v zahraniční politice, což by mu jako prezidentovi mělo pomoci při udržování a budování mezinárodních vztahů.

Související obsah

Hlavní prioritou jeho administrativy prý ale bude zvládnutí pandemie koronaviru. "Budeme se soustředit na to, aby občané dostali vakcínu. Chceme naočkovat 100 milionů lidí během prvních 100 dní ve funkci," uvedla budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová.

Joe Biden se bude muset kromě pandemie a mezinárodní politiky zaměřit také na vztahy ve vlastní zemi, což podle odborníků nebude lehký úkol. Země je podle nich rozdělena. Část Trumpových voličů ho nepovažuje za právoplatného vítěze voleb.

Dva dny do inaugurace, centrum Washingtonu připomíná nedobytnou pevnost:

Hana Jelínková, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz