Domácí

Kraje se marně dožadují vakcín. Kdy konečně začne očkování veřejnosti?

Kraje se marně dožadují vakcín. Kdy konečně začne očkování veřejnosti?
Zdroj: Profimedia

Hejtmani jsou zoufalí z očkování proti covidu-19, protože nedostatek vakcín v ČR znemožňuje hned od začátku vakcinaci veřejnosti. Sami přitom nemají mnoho možností, jak přísun očkovací látky do regionů zvýšit. Situaci popsala pro TN.cz středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN).

"Středočeský kraj získal 15 210 vakcín. Stále probíhá očkování zdravotnického personálu v lůžkových zdravotnických zařízeních, doočkováváme personál v sociálních zařízeních s pobytovou službou, záchranáře a část praktických lékařů. V tomto týdnu začínáme očkovat také klienty pobytových sociálních zařízení," konstatovala hejtmanka Středočeského kraje.

Připouští, že princip, podle kterého stát určuje, kolik vakcín které kraje dostanou, je i pro hejtmany velkou neznámou. "Priority stanovuje stát, a já pevně věřím, že politická příslušnost vedení kraje v přidělování žádnou roli nehraje," uvedla na dotaz TN.cz.

Související obsah

Nepřekvapilo ji, že největší příděly dostalo hlavní město, protože Praha je spádovou oblastí i pro obyvatele středních Čech. Zájemce ze Středočeského kraje, kteří se k očkování zaregistrovali v některé z pražských nemocnic, zaznamenala i redakce TN.cz. "Větší objem očkovací látky dále dostaly ty kraje, kde byla aktuálně nejhorší epidemiologická situace – Jihomoravský a Moravskoslezský," uvedla hejtmanka Pecková.

Vyplývá z toho, že nelze mluvit o protežování krajů, kde má ve vedení rozhodující slovo vládní hnutí ANO. Z uvedených regionů patří do ANO jen hejtman Moravskoslezského kraje. Naproti tomu hejtman Jihomoravského kraje reprezentuje opoziční lidovce a primátor české metropole patří k opozičním Pirátům.

Související obsah

Z vyjádření hejtmanky Středočeského kraje dále vyplývá, že očkování nejohroženější skupiny obyvatel (lidí starších 80 let) se v ČR hned tak nezlepší. "Na úrovni krajů nemůžeme dělat mnoho – hlavním ´nákupčím´ očkovací látky je Evropská unie, respektive stát," popisuje hejtmanka situaci.

"Na koordinačních konferenčních hovorech všichni nedostatek vakcín v krajích neustále zmiňujeme, takže věřím, že vláda tuto urgenci vnímá. Situace je pro nás, a hlavně pro ohrožené skupiny obyvatel, samozřejmě nepřijatelná, ale jsme odkázáni na výrobce vakcín," sdělila dále.

Související obsah

Ve středních Čechách očkují zdravotníci v 17 zdravotnických zařízeních. Středočeši začínají po vzoru ostatních regionů budovat i velkokapacitní očkovací místa. "Ovšem bez vakcín toho mnoho dělat nemůžeme," posteskla si hejtmanka.

Podívejte se na reportáž TV NOVA, jak kraje chystaly vlastní očkovací plány: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz