Domácí

Jan Blatný představil nová pravidla registrací na očkování proti covidu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na čtvrteční tiskové konferenci představil změny v registračním a rezervačním systému pro očkování proti covidu-19. Nově budou lidem chodit "zvací" SMS až ve chvíli, kdy pro ně bude volný termín, ne hned po registraci. Další zpoždění ale nabírají registrace na očkování pro zdravotníky, podle ministra se rozběhnou až příští týden.

Ministr avizoval, že kvůli problémům s dodávkami vakcín se v následujících třech týdnech zpomalí průběh očkování. "Tento týden asi o 15 procent, v dalších dvou týdnech asi o 30 procent. Dokompenzováno to bude v průběhu února," tvrdí Blatný.

"K 20. lednu se v systému zaregistrovalo přes 170 tisíc lidí, z toho 72 tisíc má rezervované termíny," řekl na začátku tiskové konference Blatný. Celkem bylo v Česku do středy aplikováno přes 154 tisíc dávek vakcín proti covidu, asi sedm tisíc lidí už dostalo i druhou dávku.

Původně lidé dostali SMS zprávu s PIN kódem okamžitě po registraci, nově by zájemci o očkování měli dostávat od pátku jakési zvací zprávy. Ty jim přijdou až ve chvíli, kdy pro ně bude volný termín. To podle ministra znamená, že se lidé nebudou muset do systému kvůli hledání termínu hlásit opakovaně. Změna se týká i dříve zaregistrovaných. Nově tak nemá při přidělování termínu hrát roli rychlost samotné registrace.

Související obsah

Termíny budou podle Blatného dostávat přednostně nejstarší zájemci o očkování. Systém kvůli změnám projde v noci na pátek krátkou odstávkou. "Rezervace pro zdravotníky spustíme od 26. ledna. Omlouvám se za zpoždění, ale nepovažuji ho za zásadní problém," uvedl Blatný.

TN.cz exkluzivně informovala ve středu o změnách v tabulce opatření systému PES, Blatný řekl, že chce, aby začaly platit od prvního února.   

Rezervační a registrační systém spuštěný minulý pátek se okamžitě stal terčem ostré kritiky - a to jak ze strany opozice a odborníků, tak samotných lidí. Uživatelé si stěžovali například na to, že systém padá, nebo že nejsou volné termíny k vakcinaci.

Další kritika přišla ze strany České lékařské komory - a to v okamžiku, kdy se ukázalo, že od tohoto pondělí nezačnou fungovat původně plánované registrace na očkování pro zdravotníky. Blatný nicméně řekl, že se rozběhnou do konce tohoto pracovního týdne. Ani tento termín se nakonec nestihne.

Celou tiskovou konferenci sledujte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz