Nová verze

Opatření v systému PES se výrazně změní! Velký PŘEHLED novinek

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:20
20.1. 2021 11:13
Téma:

Redakci TV Nova a TN.cz se podařilo exkluzivně získat novou podobu tabulky opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Jednotlivé stupně pohotovosti jsou v ní nově závislé na počtu hospitalizovaných s covidem, velké změny se také týkají sportu a kultury, menší restaurací.

Podle informací TV Nova a TN.cz vláda novou verzi tabulky s protiepidemickými opatřeními schválí s největší pravděpodobností v pátek a následně představí veřejnosti. Zatímco nyní je potřeba nouzový stav pro všech pět stupňů pohotovosti, upravený PES počítá s tím, že první dva stupně se obejdou i bez něj. 

 

Největší novinkou oproti stávající podobě protiepidemických opatření je přidání zcela nového parametru pro všech pět stupňů rizika. V nové verzi tabulky se jmenuje orientační zatížení zdravotního systému.

 

Ukazatel udává, kolik musí být v nemocnicích hospitalizovaných s covidem (včetně těch na jednotkách intenzivní péče) pro ten který stupeň pohotovosti. Například pro přechod z pátého do čtvrtého stupně PES je třeba, aby hospitalizovaných s covidem byly maximálně tři tisíce a 300 lidí na JIP. Pokud tato novinka projde, zůstane Česko v pátém stupni opatření nejspíš ještě dlouho - aktualně je totiž v nemocnicích přes 6600 pacientů s koronavirem a ve vážném stavu více než tisícovka.

 

Nová verze tabulky opatření systému PES:

 

 

 

Částečně se mění také počty lidí, kteří se mohou setkat uvnitř a venku. Nyní jsou ve třetím stupni počty 50 lidí venku a 10 uvnitř, nově je číslo 30 a 12.

 

Aktualizovaná verze tabulky se také mnohem podrobněji věnuje divákům sportovních a kulturních akcí, přidává samostatné řádky pro některá povolání nebo obšírněji upravuje například provoz bazénů či saun.

 

 

U diváků účastnících se sportovních utkání či kulturních akcí nová tabulka rozlišuje, jestli má hlediště kapacitu do, nebo naopak přes tisíc míst. A ke vstupence "přibaluje" negativní test na covid nebo respirátor. A zakazuje na akcích divákům zpívat.

 

"Do 1000 sedadel: maximálně 50 % kapacity usazených diváků, maximálně 500 osob, vstupenka doplněna o respirátor minimálně FFP2 nebo KN95, evidence návštěvníků," píše se v nové verzi tabulky pro třetí stupeň opatření. Pokud má hlediště více než tisíc sedadel, rozlišuje systém variantu s testem a bez něj.

 

Nová verze tabulky opatření systému PES:

 

Protiepidemický systém - PES [pdf]

 

Ale umělcům dává nový soubor opatření možnost předvést se před živým publikem už ve čtvrtém stupni opatření, v němž mají nyní diváci zákaz. I když jen s pětinovou obsazeností a s negativním testem na covid v posledních dvou dnech. A opět s evidencí návštěvníků. Ta podle vysvětlivek pod tabulkou znamená uchování výsledku testu po dobu jednoho měsíce.

 

Restaurace musejí i v nové verzi pravidel ve čtvrtém a pátém stupni fungovat jen přes výdejové okénko, ve stupni třetím je nově zakázaná hudba živá i z reproduktorů. A pro dva nejnižší stupně přibyl limit pro to, jak velká část kapacity hospody či restaurace se smí zaplnit.

 

 

Opatrně optimističtí mohou být amatérští sportovci a návštěvníci posiloven. Zatímco nyní jsou vnitřní sportoviště v pátém stupni plošně uzavřena, nový systém umožňuje otevřít i uvnitř, ale vždy jen pro dva lidi. A doporučuje testy na covid.

 

Oproti tomu školní výuka i provoz obchodů zůstane podle všeho i po aktualizaci tabulky ve stejném režimu jako doposud. Pokud tedy ministři neschválí oproti návrhu nějaké další výjimky, dodatky či změny.

 

Vláda v pondělí kývla na otevření dalších obchodů. Více v reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz