Zahraničí

Nejen kašel či horečka. Covid mohou provázet i hodně zvláštní příznaky!

Nejen kašel či horečka. Covid mohou provázet i hodně zvláštní příznaky!
Zdroj: Getty Images

Že mezi příznaky covidu-19 patří horečky, kašel nebo ztráty čichu či chuti, ví po téměř rok trvající pandemii asi každý. Vědci a lékaři ovšem upozorňují, že nebezpečná nákaza se může projevovat i hodně nečekaně - třeba úporným škytáním nebo zvoněním v uších. Popisují ale i další bizarní symptomy a projevy onemocnění.

Zprávy o tom, že covid-19 se může projevit i opravdu podivnými, někdy i psychickými či psychiatrickými problémy, vedly Velkou Británii k založení celostátního monitorovacího programu CoroNerve, v němž se shromažďují informace o neurologických komplikacích spojených s covidem-19.

Portál Daily Mail připomíná například bizarní případ z francouzského Štrasburku, kde třiatřicetiletá žena skončila v nemocnici poté, co běhala nahá po sklepě a slyšela hlasy. V minulosti nikdy netrpěla duševní nemocí a její tep nebo krevní tlak byly v normě. Ale mluvila nesrozumitelně a byla přesvědčená, že ji neodvezli do nemocnice, ale na hrad.

Související obsah

Lékaři později zjistili, že je covid pozitivní, i když neměla žádný z obvyklých příznaků. Popsali, že v jejím případě virus napadl centrální nervovou soustavu a způsobil "mnohočetné neurologické a psychiatrické následky."

CoroNerve už má stovky podobných případů, kdy se nemoc projeví spíše na psychice než na těle nakažených. A vše nasvědčuje tomu, že poruchy řeči mohou být jedním z prvních projevů nemoci, i když jsou takové symptomy poměrně vzácné.

Lékaři popsali také případ ženy, u níž se přes noc rozvinulo tak silné koktání, že ze sebe nedokázala vypravit v podstatě jediné slovo. A zůstalo to tak po více než týden od pozitivního covid testu. I v tomto případě se lékaři domnívají, že virus napadl nervový systém pacientky.

Související obsah

U dvaašedesátiletého muže ze severu Spojených států se pro změnu covid-19 projevil jen škytáním trvajícím několik dní. Až další vyšetření odhalila poškození plic typické pro nákazu. Škytání ustoupilo ještě později - až když virus začal opouštět mužovo tělo. V jeho případě napadl bránici.

Další zprávy expertů hovoří o jiných podivných symptomech - například o náhlé ztrátě vlasů, zvonění v uších, zdvojeném vidění nebo dokonce o problémech s močením. To všechno může signalizovat nástup covidu-19.

Rozmanitá škála symptomů může být ovlivněná tím, že receptor ACE2, přes který koronavirus proniká do těla, se nachází v celé řadě buněk. "O tomto viru toho ještě spoustu nevíme, ale víme, že ACE2 se nachází ve spoustě druhů tkání. A pitvy nám ukázaly, že virus dokáže proniknout na řadu míst (v těle)," popsal virolog Stephen Griffin z univerzity v Leedsu.

Související obsah

Podle virologa Johna Oxforda z londýnské Queen Mary University je možné, že podobně rozmanitě se projevují i jiné viry, ale o těchto vzácných symptomech covidu-19 víme zkrátka proto, že je koronavirus široce rozšířený a potýká se s ním obrovské množství lidí.

Koronavirus se může také jinak projevit u dětských pacientů. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz