Domácí

Nečekané alergické reakce! Zaskočily nejen očkované, ale i zdravotníky

Nečekané alergické reakce! Zaskočily nejen očkované, ale i zdravotníky
Zdroj: Getty Images

Zdravotníci v ČR zaznamenali u vakcín proti covid-19 nežádoucí účinek, který výrobci – společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna – nezmiňují. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dosud přijal více než sto hlášení o vedlejších účincích obou vakcín.

"U několika lidí se vyskytly hypersenzitivní (alergické) reakce mírnější až střední závažnosti, které výrobci zatím ještě neuvádějí. V několika případech byla nahlášena vyrážka, která může být také příznakem hypersenzitivity," řekla TN.cz mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Podle jejích slov regulátor trhu s léčivy nebude zveřejňovat, které ze dvou zatím používaných vakcín se vedlejší účinky týkají.

V České republice dosud nebylo hlášeno žádné úmrtí v souvislosti s očkováním. Ze závažnějších reakcí vědí odborníci o zhoršení zdravotního stavu u očkované seniorky s více nemocemi. "Projevila se u ní nevolnost a zvracení," upřesnila mluvčí. 

Související obsah

Ze 106 zatím oznámených nežádoucích účinků v ČR byly dva případy anafylaktického šoku, což je prudká reakce organismu na podávanou látku. " V obou případech potíže po podání léčby rychle ustoupily," upřesnila Brunclíková.

Tuto reakci sice výrobci vakcín zmiňují, nevědí ale, jak často se může mezi očkovanými vyskytovat. Anafylaktický šok totiž v klinických studiích neviděli, projevil se až po uvedení očkovacích látek na trh.

Při anafylaktickém šoku musí zdravotníci okamžitě reagovat, protože pacientovi může jít i o život. I proto očkovaní sedí ještě půl hodiny po aplikaci vakcíny v dosahu lékařů. Můžou se ale projevit i další reakce. 

Související obsah

"U několika lidí byla nahlášena tzv. stress-related reakce, kdy očkovaný reaguje na vlastní očkování. Může se objevit mdloba, nevolnost, bušení srdce a podobně," konstatovala mluvčí SÚKL.

Podle jejích slov ke stresovým reakcím patří i křeče, které se ale u covidového očkování zatím nevyskytly. Většina zatím ohlášených nežádoucích účinků vakcín proti covidu-19 nijak nevyčnívá z toho, co už lékaři vědí. Nejčastěji mají očkovaní příznaky podobné chřipce (zvýšenou teplotu, horečku, únavu, bolesti svalů a kloubů).

Související obsah

"Dále byly hlášeny bolesti hlavy, nevolnost či zvracení a také reakce v místě vpichu, které patří mezi nejčastěji pozorované v klinických studiích," přiblížila Klára Brunclíková.

Nežádoucí účinky ohlašují regulátorovi trhu s léčivy buď sami zdravotníci, nebo přímo uživatelé léků. Jak postupovat zjistí zájemci na webu SÚKL.

Podívejte se na reportáž TV NOVA, která potvrzuje sledování bezpečnosti léčiv: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz