Domácí

Proti opatřením na čtyřech kolech. Úřad vlády obklíčila troubící auta!

Originální způsob protestu vymysleli podnikatelé a zástupci profesí napojených na restaurace a gastronomii jako takovou. Svůj nesouhlas s vyhlášenými vládními opatřeními totiž vyjádřiují tím, že v dodávkách krouží ve čtvrtek odpoledne kolem Úřadu vlády v Praze a hlasitě u toho troubí.

Protest měl podle informací TV Nova začít už ve 13 hodin, nakonec ale nabral menší zpoždění, protože účastníci se sjíždějí z celé republiky. Minimálně část aut ale na místě po 13. hodině už byla a kroužila kolem Úřadu vlády. "Autodemonstranti" začali poprvé hlasitě troubit po dobu 15 minut ve 14 hodin, znovu to mají opakovat ve tři a ve čtyři odpoledne.

Demonstranti se začali sjíždět před 14 hodinou:

Dodávky jsou polepené různými hesly a slogany. Například: Sliby, chyby. Chceme činy, 100 tisíc rodin v ohrožení, Vláda nás pohřbívá zaživa nebo Ignorováním se problém sám nevyřeší. 

"Pracujeme jako skladníci, řidiči, telefonní operátorky, expedienti, fakturantky, obchodní zástupci, manažeři, servisní technici, baristé, sommeliéři, řezníci, zelináři, pekaři, sládci, vinaři, cukráři, potravináři, výrobní dělníci, skláři, pracovníci v porcelánkách, projektanti, účetní, poradci, pradleny a v mnoha dalších profesích," píše se v úvodu výzvy, kterou profese napojené na gastronomii adresovaly v pondělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a místopředsedovi vlády Karlu Havlíčkovi (za ANO).

Tvrdí, že jich je přes sto tisíc, ale že na ně není vidět. Vládní opatření prý považují za likvidační a každý den, kdy platí, "nás posouvá blíže ke krachu našich firem."

Na protest vyrazily i dodávky z Plzně. Takto vypadala jejich cesta:

Od vlády požadují stejnou podporu a kompenzace jako mají uzavřené restaurace a hotely - například příspěvek na zaměstnance a den nebo kompenzace nájemného za sklady či kanceláře.

Související obsah

"Vládu vyzýváme, aby upustila od uzavření gastronomických provozů a umožnila jim opět fungovat, byť v omezeném režimu, neboť procento prokázaných přenosů (nákazy) ve stravovacích zařízeních je zcela marginální a podoba represí neodpovídá případné míře epidemiologického rizika," zlobí se protestující.

Zároveň na vládu tlačí, "aby přestala populaci děsit, ale naopak ji uklidňovala" nebo aby si lidi nebrala jako rukojmí vlastních chyb a aby "léčila způsobem, který není horší než nemoc sama."

V minulosti podobně do hlavního města přijeli v rolbách provozovatelé uzavřených skiareálů. Doprovázel je i alegorický vůz s oběšenci.

Poslechněte si, kdo protestuje a kterým místům by se řidiči měli vyhnout:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz