Zahraničí

Diskotéky i obávané trhy. Svět svírají omezení, Wu-chan si žije normálně

Zatímco svět svírají přísná omezení kvůli koronaviru, v čínském Wu-chanu se život už vrátil do normálu. Město, odkud se nemoc do celého světa rozšířila, si v sobotu připomene jeden rok od chvíle, kdy jej čínská vláda na déle než dva měsíce uvrhla do přísné karantény.

Otevřené kluby plné bavících se lidí, otevřené restaurace, obchody i obávané "mokré" trhy, tak vypadá čínský Wu-chan na začátku roku 2021. V silném kontrastu oproti většině jiných zemí, kde na chození do barů či do velké části obchodů musí lidé kvůli karanténním opatřením zapomenout.

Právě ve Wu-chanu byl před více než rokem zaznamenán první výskyt onemocnění Covid-19. V sobotu uplyne přesně rok od chvíle, kdy čínská vláda na město uvalila přísnou karanténu. Ta trvala celkem 76 dní. Ve městě v tu dobu byly hlášeny zhruba dvě stovky případů nákazy novou, tehdy neznámou nemocí. I když byl Wu-chan uzavřen a přísná opatření začala platit i uvnitř města, koronavirus se již stihl rozšířit.

V Číně se ale mezitím podařilo i díky přísným karanténním opatřením nemoc prakticky vymýtit. Od konce loňského jara hlásí denní přírůstky maximálně v řádu desítek, výjimkou jsou až poslední dva týdny, kdy přibylo přes sto nových případů denně. Život se v čínských městech vrátil k normálu.

Související obsah

To ukázali i reportéři agentury AFP, kteří pořídili fotografie v jednom wu-chanském klubu – Super Monkey. Pro vstup je nutná kontrola teploty a rouška, uvnitř ale roušku většina návštěvníků okamžitě odkládá, nedbají ani na nějaké rozestupy. Návštěvníkům také vyhazovači při vstupu skenují aplikaci v mobilním telefonu, kterou prokazují, že nepřišli do kontaktu s nikým nakaženým.

"Byl jsem doma zavřený dva nebo tři měsíce. Země zvládla boj s virem velmi dobře a já teď můžu jít ven úplně bez obav," řekl agentuře AFP třicátník, který se představil jako Xu.

Manažer klubu Li Bo uvedl, že zájem o noční život ve městě přesto kvůli viru poklesl o 60 až 70 procent. "Zatímco jiné země jsou uzavřené, naše země je alespoň z poloviny otevřená, ale mnoho zákazníků má stále obavy," řekl manažer nočního klubu.

Ve městě fungují i běžné služby, jako obchody či kadeřnictví. Čína díky tomu, že se jí brzy podařilo dostat nákazu pod kontrolu, zaznamenala jako jedna z mála zemí v roce 2020 ekonomický růst. I přesto, že pandemie je v zemi potlačená, zahájili v Číně masivní očkování proti koronaviru. Vakcínu už dostalo 15 milionů lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz