Domácí

Vědci řeší palčivou otázku. Mají státy očkovat raději seniory, nebo mládež?

Vědci řeší palčivou otázku. Mají státy očkovat raději seniory, nebo mládež?
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv se výroba vakcín zrychluje, v příštích několika týdnech bude poptávka stále převyšovat nabídku. Podle vědců tak svět čelí výzvě, jak správně nastavit strategii očkování, aby měla co největší přínos na veřejné zdraví. Stěžejní otázkou je, jestli se zaměřit raději na očkování seniorů, anebo mladých lidí.

Studie, kterou zveřejnil vědecký web Sciencemag.org, jednoznačnou odpověď na to, kterou věkovou skupinu prioritně očkovat, nedává. Ve hře je totiž mnoho proměnných. Některé výzkumy naznačují, že očkování seniorů je nejúčinnější cestou ke snížení úmrtnosti na covid-19, na druhou stranu se věří, že očkování mladých lidí zabrání masivnímu šíření viru.

Řada vědců se inspirovala strategiemi očkování proti chřipce, protože způsob přenosu u obou nemocí je velmi podobný. Do roku 2008 americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upřednostňovalo podávání vakcín proti chřipce lidem nad 50 let. 

Související obsah

 

Později se ale začalo hovořit o tom, že u vakcíny nejde jen o přímou ochranu očkovaného, ale i nepřímou ochranu lidí kolem něj kvůli snížení přenosu. Jak ukázaly vědecké modely, nejúčinněji se zabrání šíření chřipky očkováním dětí a mládeže. Díky tomu se zpomaluje přenos u všech věkových skupin.

Přesto státy po celém světě ve svých strategiích upřednostňují očkování seniorů. Proč se neinspirovaly strategií u chřipky? Jak upozorňují autoři studie, nelze stanovit jednu očkovací strategii pro všechny vakcíny, dokonce ani v případě, kdy se jedná o ochranu před podobnými patogeny.

Související obsah

 

Jedním z důležitých faktorů je pravděpodobnost nákazy. V případě, že se přijímají opatření, která cílí na seniory a tím je izolují od zbytku společnosti, jejich očkování má malý přínos na veřejné zdraví. Větší pravděpodobnost nákazy je u mladších lidí.

Dalším faktorem je účinnost vakcíny. Vysoce účinné vakcíny dávají větší smysl u mladých lidí, protože mohou účinně přerušit řetězec přenosu nákazy. Méně účinné vakcíny tuto schopnost nemají. "Pokud je účinnost tak vysoká, jako u současných vakcín proti covidu-19, je efektivní upředňostňovat mladé lidi," uvedli autoři studie.

Související obsah

 

Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu i infekčnost nemoci a úmrtnost podle věku. V případě covidu-19 platí, že je vysoce nakažlivý, takže má velký potenciál se stále šířit mezi neočkovanými lidmi.

Co se týče úmrtí, věkové rozdíly jsou významnější u covidu než u chřipky. Podle vědců je proto nepravděpodobné, že by nepřímé účinky očkování mladých lidí dokázaly vykompenzovat vysoké riziko, které covid-19 představuje pro seniory.

Při zvážení všech těchto a dalších proměnných dospěla ve své studii profesorka Kate Buberová spolu se svým týmem k závěru, že nejúčinnější strategií, která zachrání nejvíce životů, je očkovat starší lidi. Očkování mladých lidí sice dokáže zpomalit šíření viru, ale nedokáže zabránit většině úmrtí na covid-19.

Česká vláda počítá s možností, že by firmy mohly své zaměstnance očkovat samy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz