Zahraničí

Návrh na žalobu Trumpa už byl podán. Senát ji začne řešit v únoru

Sněmovna reprezentantů předložila v úterý senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten čelí obvinění z podněcování ke vzpouře v souvislosti s nedávným útokem na Kapitol. Senátoři se záležitostí začnou zabývat 9. února.

Nový americký prezident Joe Biden řekl, že je důležité, aby se žalobou senát zabýval. Zároveň se podle něj kvůli tomu nesmí zanedbávat ostatní důležité problémy, kterým Spojené státy čelí.

Biden také odsoudil zatčení Alexeje Navalného v Moskvě a policejní zásahy proti demonstrantům, kteří tohoto kritika Kremlu podporují.

Související obsah

"Zopakuji naši výzvu, aby ruské orgány propustily všechny, kteří byli zadrženi za vykonávání jejich univerzálních práv. A žádáme okamžité a bezpodmínečné propuštění Alexeje Navalného," řekla Jen Psakiová, mluvčí Bílého domu.

Joe Biden měl v prvním týdnu své vlády napilno. Po boku ministra obrany také zrušil nařízení Donalda Trumpa, které zakazovalo transsexuálům nastoupit do armády.

"Všichni kvalifikovaní Američané mohou sloužit své zemi v uniformě. V zásadě obnovuji situaci, kdy transsexuál, pokud má všechny potřebné kvalifikace, může sloužit ve vládě i v armádě Spojených států," prohlásil prezident USA Biden.

Související obsah

Po jeho nástupu do funkce bude mít Bílý dům nově tlumočnici do znakového jazyka. Senát Spojených států také zvolil historicky první ženu na post ministryně financí. Stala se jí Janet Yellenová, bývalá předsedkyně americké centrální banky. 

Joe Biden také vylepšuje vztahy USA s Německem, jehož politiku bývalý prezident Donald Trump kritizoval. Ale nový šéf Bílého domu se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dohodl na spolupráci v boji s koronavirovou pandemií a s klimatickou krizí.

Jak doznívalyy nepokoje ve Washingtonu ze začátku ledna? Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Anežka Pichrtová, zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz