OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Ušetřete za pojištění vozidla tisíce korun ročně. Expert z RIXO.cz vám poradí jak na to

Ušetřete za pojištění vozidla tisíce korun ročně. Expert z RIXO.cz vám poradí jak na to
Zdroj: RIXO s.r.o.

Proč je dobré si pravidelně kontrolovat autopojištění? Jak si správně nastavit limity pojištění a která rizika je dobré si připojistit? Kdy se vyplatí mít i havarijní pojištění a kdy je to už zbytečné utrácení peněz? Proč v některých situacích ani kvalitní autopojištění nepomůže? Vaše nejčastější dotazy zodpoví nezávislý expert z pojišťovací služby RIXO.cz.

Kdy je povinné ručení málo:

Pan Karel měl celý život sjednané jen povinné ručení, havarijní pojištění mu přišlo zbytečné, což se mu nedávno opravdu nevyplatilo. „Nyní jezdím ve čtyři roky starém voze Volkswagen Tiguan a minulý měsíc jsem při cestě domů srazil srnku. Z nehody jsem naštěstí vyvázl bez zranění, ale škoda na autě přesáhla 60 tisíc korun,“ popisuje situaci pan Karel a dodává: „Opravu auta jsem musel zaplatit z vlastní kapsy, protože jsem neměl sjednané i havarijní pojištění ani připojištěnou srážku se zvěří u svého povinného ručení.

Martin Ždímal, RIXO.cz:Každé auto do stáří sedmi let má být pořádně pojištěné. Jsou ale případy luxusních vozů, kdy havarijní pojištění doporučujeme i u starších modelů. Tiguan pana Karla může mít dnes cenu kolem 400 tis. Kč, a proto by měl být pojištěný nejen pro případ srážky se zvěří a poškození skel, ale i krádeži, vandalismu a poškození živly. Vzhledem ke stáří a hodnotě vozidla bych doporučil komplexní havarijní pojištění.

Kdy za své pojištění můžete ušetřit tisíce korun ročně:

Existuje mnoho lidí, kteří za své autopojištění platí zbytečně moc. Důvodem je to, že si svou pojistku neaktualizují a spoléhají na to, že jsou pořád dobře pojištění.

Před sedmi lety jsem si koupila novou Škodu Octavia. Protože žiji sama a autům nerozumím, chtěla jsem mít co nejlepší pojištění. Sjednala jsem si proto havarijní pojištění s plnou asistencí a všemi riziky,“ popisuje paní Helena. Náhodou ale zjistila, že platí více za stejný rozsah služeb než její kamarádka, která si koupila auto nové. Jak je to možné?

Martin Ždímal, RIXO.cz: Aby pojišťovna získala klienta, musí přicházet s novými variantami pojištění nebo určité varianty pojištění zlevňovat. Paní Helena si svou pojistnou smlouvu za celých sedm let ani jednou neaktualizovala, proto platila mnohem více, než měla. V RIXO.cz jsme smlouvu zkontrolovali a vytvořili tři nové nabídky, jednu z nich si paní Helena vybrala. Díky tomu nyní ušetří až několik tisíc korun ročně, a přitom bude stále správně pojištěná.

Jak si autopojištění zlevnit

Většina řidičů může na pojištění ušetřit, aniž by slevili ze svých požadavků na ochranu. „Vzhledem k tomu, jak spolu pojišťovny soupeří, ale částečně i k tomu, jak klesá hodnota vozidla, se určitě vyplatí si jednou ročně nechat pojistku zkontrolovat a srovnat aktuální nabídky nejvýhodnějšího pojištění. I při stejném rozsahu často dojde k poklesu ceny,“ říká Martin Ždímal z pojišťovací služby RIXO.cz.

Kdy autopojištění nekryje všechno:

Škoda na vozidle způsobená mezi blízkými
Máte v rodině dvě auta a jste jejich vlastníkem. Váš syn ale jedním z nich nabourá to druhé. V tomto případě povinné ručení nepomůže. Pojištění podle zákona totiž nekryje škody na věcech pojištěného a jeho blízkých, kteří žijí v jedné domácnosti. Nepomohlo by tudíž ani to, kdyby bylo auto psané na syna. Škodu lze ale uhradit z pojištění havárie.

Samostatné poškození pneumatik
Pneumatiky většinou představují výluku, na kterou se autopojištění nevztahuje, nicméně u některých pojišťoven se připojistit dají. Obvykle ale musíte počítat s tím, že pokud si pneumatiku zničíte, musíte opravu uhradit ze svého.

Nehoda, která vznikla nepřizpůsobením jízdy vlastnostem vozovky
V případě povinného ručení může pojišťovna škodu uhradit. Ale pokud by se prokázalo, že řidič hrubě porušil dopravní předpisy, jel např. na souvislé vrstvě sněhu v zimním období na letních pneumatikách, a to vedlo k nehodě, může po řidiči chtít náhradu.

Havárie v zahraničí
Plánujete dovolenou v zahraničí? Zkontrolujte si, ve kterých zemích vaše pojistka platí. Pozor, územní platnosti jsou jiné pro povinné ručení, další krytí i pro asistence. U povinného ručení najdete údaj na zelené kartě, platnost havarijního pojištění a asistence v podmínkách pojistné smlouvy. V případě Evropy bývá vyloučeno Bělorusko, Moldávie, Rusko či Ukrajina, ale u jednotlivých pojišťoven se to může lišit.
 

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz