Koronavirus

Stát zveřejnil data o očkování! Praha vede, Plzeňský kraj zaostává

Stát zveřejnil data o očkování! Praha vede, Plzeňský kraj zaostává
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví začalo po tlaku veřejnosti zveřejňovat údaje o očkování proti koronaviru. Z dat například vyplývá, že v Praze dostalo druhou dávku vakcíny už 5 669 lidí. Naopak v Plzeňském kraji naočkovali druhou dávkou jen jediného člověka.

Ministerstvo zdravotnictví nově zveřejňuje podrobné údaje o očkovaných osobách. Vakcínu proti nemoci covid-19 podle údajů k pondělí 25. ledna dostalo v České republice celkem přes 200 tisíc lidí. Druhou dávku dostalo 13 802 z nich.

Ze zveřejněných dat vyplývá, že mezi jednotlivými kraji jsou velké rozdíly. Zatímco v Praze naočkovali zdravotníci druhou dávkou již téměř šest tisíc lidí, tak v Plzeňském kraji dostal druhou dávku jediný člověk. Na chvostu jsou také Jihočeský a Pardubický kraj. Oba kompletně naočkovaly zhruba tři desítky osob.

Naopak v čele žebříčku je kromě Prahy také Jihomoravský kraj, který dal druhou dávku již 4 626 osobám. Následuje Moravskoslezský kraj s 1 054 kompletně naočkovanými. 

Co způsobuje velké rozdíly mezi kraji, ministerstvo zdravotnictví nevysvětlilo. "Dostupnost termínů pro očkování je v kompetenci jednotlivých očkovacích center," pouze uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Ministerstvo zveřejnilo také data ohledně věku očkovaných osob. Nejvíce naočkovaných je ve věkové skupině 30 až 49 let. Obě dávky dostalo již více než 6 tisíc z nich.

Související obsah

Mezi očkovanými jsou i nezletilí. Vakcínu dostalo celkem 68 lidí mladších 18 let. Jedna osoba pod 18 let dostala již dokonce obě dávky.

Podle ministerstva zdravotnictví i děti spadají do prioritní skupiny. "Vzhledem k ochraně osobních údajů nelze poskytovat jakékoliv detailnější informace. Pro úplnost dodávám, že vakcína od společnosti Pfizer je registrovaná pro osoby od 16 let," uvedla Peterová.

Do tzv. skupiny IA spadají klienti domovů seniorů, postižených a se zvláštním režimem a pacienti léčeben dlouhodobě nemocných. Patří tam také lidé nad 80 let, zdravotníci, kteří se starají o nemocné s covidem, personál domovů, hygienici, vězeňská služba či pomáhající dobrovolníci.

S dodávkami vakcíny jsou ale potíže. Problémy má nejen firma Pfizer, ale i AstraZeneca. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz