Domácí

Dejte pozor, abyste nenosili roušku opačně! Nemusí vás ochránit. NÁVOD

Dejte pozor, abyste nenosili roušku opačně! Nemusí vás ochránit. NÁVOD
Zdroj: TV Nova

Už téměř rok se v České republice nosí roušky. Někdo využívá látkové, někdo respirátory a někdo zase jednorázové ústenky. Stále se však najdou lidé, kteří si nejsou zcela jisti, jak si takovou ústenku vlastně nasadit a jak se o ni starat.

Používání roušek je efektivní pouze v kombinaci s častým mytím rukou, nebo dezinfekčními prostředky na bázi alkoholu. Pokud navíc nosíte roušky, měli byste vědět, jak se o ně správně starat.

Před samotným nasazením roušky byste si měli umýt ruce, nebo použít dezinfekci. Následně si rouškou zakryjte nos a ústa a ujistěte se, že po stranách nejsou žádné mezery.

Někdo ale může v této fázi tápat. Jednorázové ústenky jsou zpravidla dvoubarevné. Jedna strana je světlejší, druhá tmavší. Podle Pascala Jeana, vědeckého ředitele společnosti Didactic, která prodává zdravotnické pomůcky, pomáhá barva rozlišit, jak si roušku správně nasadit. Bílá strana musí být vždy na ústech, ta barevná má být vidět.

Související obsah

"Ohledně barev neexistuje žádné nařízení, ale modrá jednoznačně vede. Zejména proto, že role z netkané textilie, ze kterých se roušky vyrábějí, jsou ve standardizovaných barvách levnější. Chirurgické roušky by také měly ladit se zbytkem lékařského oblečení na operační sál, modrá a zelená jsou navíc na rozdíl od jiných barev uklidňující," řekl Jean portálu Web24News.

Důležité je tedy si roušku nasadit světlejší stranou na obličej. V opačném případě nemusí být rouška plně nefunkční. Během nošení byste se jí neměli dotýkat. Jakmile je ústenka vlhká, vyměňte ji za novou. 

Související obsah

Roušky, které jsou určené na jednorázové použití, znovu nepoužívejte. Při sundávání byste se měli dotýkat pouze gumiček a ihned ji vyhodit do uzavřeného koše. Poté si umyjte ruce mýdlem s vodou, nebo desinfekcí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz