Domácí

Vláda zrušila DPH u respirátorů, cesta do Česka bude mít přísnější pravidla

V pondělí formou videokonference jednala vláda Andreje Babiše (ANO). Ministři schválili návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), jenž má zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší po dobu dvou měsíců.

Ministryně financí Alena Schillerová po pondělním jednání vlády informovala, že DPH na respirátory třídy FFP2 přestane od středy platit. Nařízení je účinné od 3. února do 3. dubna.

"Současně jsem apelovala na výrobce a hlavně obchodní řetězce, aby byli solidární a promítli odpuštění DPH do cen pro konečné spotřebitele. Jsou mezi nimi naši důchodci a rodiny s dětmi, pro které může být pravidelný nákup respirátorů citelným výdajem zatěžujícím jejich rozpočet," prohlásila Schillerová.

ČSSD už dříve podpořila snížení DPH na respirátory, měla ale podmínku. "Ústřední krizový štáb minulý týden navrhl snížení nebo odpuštění DPH u respirátorů, aby jejich nákup zatěžoval co nejméně rodinné rozpočty. ČSSD návrh podpoří, pokud vláda zajistí, aby obchodníci cenu skutečně snížili," zveřejnil předseda strany Jan Hamáček.

Související obsah

Vláda také v pondělí schválila protikorupční zákon o ochraně oznamovatelů v soukromém i veřejném sektoru. Týká se pracovníků, kteří se dozveděli o protiprávním jednání při výkonu svého povolání a následně o nich informovali policii či úřady. Zákon je má ochránit před odvetnými opatřeními, obsahuje právo na přiměřené zadostiučinnění a také povinnost zavést vnitřní oznamovací systém a další náležitosti pro jeho fungování.

Zpřísní se také pravidla pro cestovatele do České republiky. "Pro středně rizikové země bude platit nutnost negativního testu před cestou do České republiky. Testy nesmí být starší než 48 hodin, mohou být antigenní i PCR. U červených zemí bude nutný test před příjezdem a dále druhý test do pěti dní od přicestování do Česka, druhý test musí být PCR," popsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle Petříčka nově vznikne kategorie zemí s velmi vysokým rizikem přenosu koronaviru. Pro cestovatele z těchto zemí je povinný test před cestou do Česka, a to jen typu PCR, a dále po příjezdu do Česka musí lidé jít na pět dní do karantény, a až po pátém dni si člověk může udělat druhý test. I pokud je test negativní, tak dalších pět dnů bude muset nosit respirátor minimálně třídy FP2. Výjimky budou platit pro pendlery a transit.

Vláda měla jednat o ukončení využívání uhlí, nakonec ale materiál odeslala k dalšímu připomínkovému řízení.

Celou tiskovou konferenci si můžete pustit zde:

Podívejte se na reportáž s podrobnostmi o jednání vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz