Zahraničí

Na české turisty si stěžuje i Polsko. Vstoupili na území ohroženého druhu

Na české turisty si stěžuje i Polsko. Vstoupili na území ohroženého druhu
Zdroj: KPN

Správci Krkonošského národního parku na polské straně chytili skupinu českých lyžařů, kteří se pohybovali po útočišti ohroženého tetřívka. Všem turistům dali na srozuměnou, že takové chování tolerovat nebudou. K ohleduplnosti s ohledem na zimoviště tetřívka pravidelně nabádají i čeští správci.

Zasněžená horská krajina rok co rok přitahuje mnoho turistů, letos je jich vzhledem k omezením kvůli koronaviru ještě více. I při pohybu na horách však platí určitá pravidla. Zejména v zimě by návštěvníci Krkonošského národního parku měli brát ohled na útočiště ohroženého tetřívka a nevstupovat mimo značené trasy.

Každý rok na to správci parku upozorňují, přesto často řeší porušení. Tentokrát v útočišti tetřívka chytli skupinu českých lyžařů správci parku na polské straně Krkonoš. "Nebudeme tolerovat podobné pokusy," uvedla polská správa národního parku na twitteru.

Problémy řeší i správci parku na české straně. Jednoho z nich před několika dny napadl agresivní řidič skútru, který se spolu s dalšími lidmi proháněl ochranným pásmem Krkonoš. Po muži nyní pátrá policie, hrozí mu až čtyři roky ve vězení.

Související obsah

Krkonošský národní park není chráněný jen tak z rozmaru. Spolu se sousedícími Jizerskými horami jsou Krkonoše poslední oblastí na území České republiky, kde žije relativně početná populace tetřívka obecného.

Rušení člověkem je přitom jedním z hlavních důvodů jeho mizení  z české přírody. "Pták v zimě nespí, ale snaží se pod sněhem přežít s minimálním výdejem nedostatkové energie. Každé vyrušení může být fatální a stát tetřívka život – každý jednotlivý úhyn pak podstatně oslabuje mizející populaci druhu," vysvětluje národní park na svých stránkách.

Podívejte se, jak vypadala situace na horách o víkendu: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz