Zahraničí

Na české turisty si stěžuje i Polsko. Vstoupili na území ohroženého druhu

Na české turisty si stěžuje i Polsko. Vstoupili na území ohroženého druhu
Zdroj: KPN

Správci Krkonošského národního parku na polské straně chytili skupinu českých lyžařů, kteří se pohybovali po útočišti ohroženého tetřívka. Všem turistům dali na srozuměnou, že takové chování tolerovat nebudou. K ohleduplnosti s ohledem na zimoviště tetřívka pravidelně nabádají i čeští správci.

Zasněžená horská krajina rok co rok přitahuje mnoho turistů, letos je jich vzhledem k omezením kvůli koronaviru ještě více. I při pohybu na horách však platí určitá pravidla. Zejména v zimě by návštěvníci Krkonošského národního parku měli brát ohled na útočiště ohroženého tetřívka a nevstupovat mimo značené trasy.

Každý rok na to správci parku upozorňují, přesto často řeší porušení. Tentokrát v útočišti tetřívka chytli skupinu českých lyžařů správci parku na polské straně Krkonoš. "Nebudeme tolerovat podobné pokusy," uvedla polská správa národního parku na twitteru.

Problémy řeší i správci parku na české straně. Jednoho z nich před několika dny napadl agresivní řidič skútru, který se spolu s dalšími lidmi proháněl ochranným pásmem Krkonoš. Po muži nyní pátrá policie, hrozí mu až čtyři roky ve vězení.

Související obsah

Krkonošský národní park není chráněný jen tak z rozmaru. Spolu se sousedícími Jizerskými horami jsou Krkonoše poslední oblastí na území České republiky, kde žije relativně početná populace tetřívka obecného.

Rušení člověkem je přitom jedním z hlavních důvodů jeho mizení  z české přírody. "Pták v zimě nespí, ale snaží se pod sněhem přežít s minimálním výdejem nedostatkové energie. Každé vyrušení může být fatální a stát tetřívka život – každý jednotlivý úhyn pak podstatně oslabuje mizející populaci druhu," vysvětluje národní park na svých stránkách.

Podívejte se, jak vypadala situace na horách o víkendu: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz