Koronavirus

Ústav vysvětlil, jak se počítají oběti covidu! Zemřít mohou na cokoliv

Ústav vysvětlil, jak se počítají oběti covidu! Zemřít mohou na cokoliv
Zdroj: TV Nova

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) po výrocích ministra Jana Blatného (za ANO) o obětech koronaviru vysvětlil, jakým způsobem se tvoří statistika. Jak řekla TN.cz mluvčí ústavu Lenka Svobodová, do celkových čísel se započítávají všichni pozitivní na covid-19 bez ohledu na příčinu smrti. Rozlišovat oběti na jejím základě se ale plánuje.

Česko má podle webu ministerstva zdravotnictví přes 16 tisíc obětí koronaviru. Podle ÚZIS ale není jistota, že u všech bylo příčinou smrti onemocnění covid-19. Do čísla se totiž zahrnují všichni zemřelí, kterým pozitivně vyšel test.

"Statistika vychází z úmrtí evidovaných v rámci centrálního registru ISIN a jsou zde zahrnuti všichni zemřelí testovaní pozitivně na covid-19 bez ohledu na příčinu smrti. Jde o osoby, které byly v čase smrti pozitivně testovány na covid-19," řekla TN.cz mluvčí ÚZIS Lenka Svobodová.

Odpovídá to výroku ministra zdravotnictví Jana Blatného, že se mezi koronavirové oběti počítají i lidé, kteří například zemřeli po autonehodě a byli pozitivní. 

Související obsah

"Z těch, kteří jsou v Česku ve statistikách úmrtí s covidem-19, zemřelo v přímé souvislosti s tímto onemocněním 30 procent. U 10 procent souvislost nebyla prokázaná a u 60 procent je možná nebo pravděpodobná. Tito lidé měli i jiná závažná onemocnění, například nádory," vysvětloval Blatný, který tím vzedmul vlnu kritiky. Opřel se do něj například šéf lékařů Milan Kubek nebo vědec Jan Kulveit, který se podílel na systému PES (podrobnosti zde).

Svobodová ale upozornila, že se připravuje další statistika, která už příčinu smrti zohledňovat bude. "Je samozřejmě nutné rozlišit mezi dvěma statistikami - počty zemřelých, které jsou vykazovány v reálném čase jako celkové počty úmrtí s covid-19 a počty zemřelých v důsledku covid-19 vyhodnocených dle Listu o prohlídce zemřelého, které budou zohledňovat příčiny smrti," uvedla mluvčí ÚZIS.

Související obsah

"Rozlišení úmrtí z hlediska příčin smrti, vyhodnocené podle pokynů Světové zdravotnické organizace (WHO), bude realizováno v první polovině letošního roku ve spolupráci ÚZIS a ČSÚ a na jeho základě pak bude možné určit počty zemřelých dle definice WHO," uzavřela Svobodová.

 

Od vypuknutí epidemie v loňském březnu se v Česku potvrdil téměř milion případů, přes 875 tisíc lidí se z nemoci covid-19 zotavilo. Aktivních případů je více než 95 tisíc.

Skóre PES stouplo na 73 bodů, pohoršilo si o tři body. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz