Domácí

Češi věznění v Turecku se stanou rodiči. Dítě bude mít neobvyklé jméno

Češi věznění v Turecku se stanou rodiči. Dítě bude mít neobvyklé jméno
Zdroj: TV Nova

Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou čekají v roce 2021 velké změny. Již na příští měsíc chystá pár svatbu a v létě do nové rodiny přibude miminko. Dvojice, která strávila tři roky v tureckém vězení, ale nepolevuje ve svých humanitárních aktivitách.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se v jednom roce stanou manžely i rodiči. Radostné novinky oznámila Všelichová na svém Facebooku.

"K novinkám z našeho života. Aby nás příště kdyžtak zavřeli spolu, tak bude po Arménii svatba - 13.3. v Boskovicích, všichni naši přátelé jsou zváni. Další novinkou k tomu je, že pokud teď zavřou nás dva, tak pustí už tři, jelikož v létě očekáváme malé Kurdě," sdělila světu Všelichová.


Budoucí maminka už také naznačila, jak se bude potomek jmenovat. "Vybereme jméno po některém z našich kurdských přátel, z Rojavy nebo z věznice, ještě vybíráme. Dáme si do občanky příjmení Serêkaniye, v Rojavě, kde jsme se potkali," dodala.


Všelichová a Farkas byli tři roky uvěznění v Turecku. Dvojici Čechů odsoudily turecké soudy v roce 2018 k šesti letům vězení za údajné napomáhání kurdským milicím YPG. Ty Turecko považuje za teroristickou organizaci. Farkas a Všelichová byli zadrženi v roce 2016 na turecko-irácké hranici.

Související obsah


Oba se u soudu hájili, že Kurdům pouze poskytovali humanitární pomoc, což podle Turecka nebyla pravda a Farkas údajně napomáhal přímo bojovníkům. Podle Turků o vině Čechů svědčilo i to, že přes Turecko cestovali také do Iráku.


Z vězení se pár dostal v červenci 2020, tedy po uplynutí poloviny trestu. Všelichová se tehdy veřejně omluvila za způsobené problémy. Celé její vyjádření si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz.


Negativní zkušenosti, pandemie koronaviru ani těhotenství ale dvojici neodrazují od pomáhání druhým. V únoru chtějí otevřít nemocnici ve městě Stěpanakert, což je hlavní město mezinárodně neuznané republiky Arcach, která je oficiálně uvnitř hranic Ázerbájdžánu. Poté pár plánuje vyrazit do Bosny.

Na podrobnosti o jejich vězení v Turecko se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz